اداره بهداشت ولایت قندوز: ده‌ها زخمی به بیمارستان شهر آورده شده‌اند

حق نشر عکس AFP
Image caption شهر قندوز از بامداد روز دوشنبه تاکنون شاهد درگیری بوده‌است

عبدالحمید اعلم، رئیس بهداشت ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان اعلام ‌کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۶۶ زخمی به بیمارستان این شهر آورده شدند که ۱۹ نفر آنان بستری و بقیه سرپا مداوا و مرخص شده‌اند.

او به بی‌بی‌سی گفت که اکنون ۱۴۱ زخمی در بیمارستان شهرقندوز تحت درمان هستند.

به گفته او شمار کشته شدگان مشخص نیست.

آقای اعلم افزود که مردم عادی با وسایل ابتدای همانند سه‌چرخه و کراچی(فرغون) زخمیان را به بیمارستان منتقل می‌کنند.

به گفته او تمام زخمی‌ها افراد غیرنظامی هستند.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز درباره وضعیت شهر قندوز به بی‌بی‌سی گفت که داخل شهر قندوز تصفیه شده‌است و فقط در مناطق غربی شهر قندوز نیروهای گروه طالبان گاهی "تحرکاتی از خود نشان می‌دهند" که نیروهای امنیتی درحال پاکسازی این ناحیه شهری هستند.

او مدعی شد که غیر از مناطق غربی نیروهای امنیتی به تمام نقاط شهری تسلط دارند و در بیرون شهر قندوز نیز پاکسازی ادامه دارد.

آقای وزیری مدعی شد که در کنار افراد گروه طالبان نیروهای از پنجاب پاکستان، چچن، ازبکستان و تاجیکستان نیز با نیروهای امنیتی افغانستان در شهر قندوز درگیرند.

او درباره تلفات غیر نظامیان در بمباران هوایی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان از نیروی هوایی و توپخانه با احتیاط استفاده می‌کنند تا به نیروهای غیر نظامی آسیب نرسد.

آقای وزیری گفت که به نیروهای امنیتی افغانستان تلفات اندک وارد شده، ولی افراد گروه طالبان دها جنگجوی خود را از دست داده‌اند.

مردم محل حکایت دیگری از وضعیت شهر قندوز دارند. یک باشنده بالاحصار ولایت قندوز در شمال این شهر به بی‌بی‌سی گفت که درگیری میان نیروهای دولتی و گروه طالبان در این منطقه ادامه دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption با ادامه درگیری مردم غیرنظامی با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند

او گفته که به دلیل انفجار درایستگاه مرکزی برق شهر، اکنون برق و آب شهر قطع شده‌است.

این باشنده محل افزود که افراد گروه طالبان از مردم محل خواسته که از منطقه بالاحصار کوچ کنند و او مدعی شد که اکنون حدود ۴۰ درصد از مردم محل را ترک کرده‌اند.

او گفت که به دلیل ادامه درگیری بیشتر مغازه‌های شهر بسته هستند.

به گفته این باشنده محل، در ادامه درگیری شماری از غیر نظامیان نیز کشته و زخمی شده‌اند.

به گفته منابع محلی، طالبان ساعت سه بامداد روز دوشنبه (۱۲ میزان/مهر) به محلاتی در شهر قندوز وارد شدند، هرچند که دولت بارها اعلام کرده که کنترل شهر را در دست دارد، ولی مردم محلی می‌گویند که طالبان نیز در داخل شهر قندوز حضور دارند.