توافق در بروکسل: ۱۵ میلیارد دلار طی چهار سال آینده به افغانستان کمک خواهد شد

حق نشر عکس AP

کشورهای شرکت کننده در نشست بروکسل برای افغانستان گفته‌اند که ۱۵ میلیارد دلار طی چهار سال آینده برای بازسازی افغانستان در اختیار این کشور قرار می‌دهند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت ملی افغانستان در اختتامیه این نشست از تعهد جامعه جهانی در قبال کشورش استقبال کرد.

آقای عبدالله گفت تعهداتی که طی چند ساعت گذشته حاصل شده، بسیار موثر و دلگرم‌کننده است. این تعهدات پیام شفاف امید و حمایت را به مردم افغانستان آن هم در زمانی می‌دهد که کشور با تهدیدات امنیتی، مشکلات اقتصادی، چالش‌های سیاسی و منطقه‌ای رو‌به‌رو است.

وعده کمک‌های ۱۵ میلیارددلاری در نشست بروکسل به دست آمد که در آن نمایندگان حدود ۷۰ کشور و بیست سازمان و نهاد بین‌المللی شرکت داشتند.

نه‌ون میمیکا، همکاری‌های بین‌المللی و توسعه اتحادیه اروپا گفته است "اکنون زمان آن نیست تا از اهداف‌مان برای سرمایه‌گذاری روی مردم افغانستان کم کنیم."

هیئت افغانستان در این نشست چند سند مهم دررابطه با استراتژی ملی خودکفایی، توسعه ملی زیربناها، توانمند سازی زنان افغانستان، توسعه شهری و میثاق شهروندی و سند پاسخ دهی متقابل افغانستان و جهان را ارائه کردند.

Image caption سخنرانی اشرف غنی

کمک‌هایی که تا حال اعلام شده است

آلمان قرار است در چهارسال آینده ۱.۷ میلیارد دلار به افغانستان کمک کند. این کشور کمک‌های خود را به مبارزه با فساد و برگرداندن مهاجران مشروط کرده است.

بریتانیا هم در هفته گذشته کمک یک میلیارد دلاری خود را به افغانستان اعلام کرده بود.

در روزهای گذشته هند هم اعلام کرد که در چهار سال آینده ۱ میلیارد دلار به افغانستان کمک خواهد کرد.

پاکستان به ارائه ۵۰۰ میلیون دلار کمک مالی همراه با در اختیار گذاشتن سه هزار بورسیه تحصیلی در جریان چهار سال آینده متعهد شده است.

ژاپن (جاپان) ۵۰۰ میلیون دلار کمک به پناهندگان و بیجاشدگان داخلی در کنار نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار دیگر برای توسعه در افغانستان تعهد کرد.

ترکیه هم وعده سپرده است که تا سال ۲۰۲۰ به افغانستان ۶۰۰ میلیون دلار کمک کند.

عربستان سعودی ۱۰۰ میلیون دلار به افغانستان کمک خواهد کرد.

همینطور نروژ (ناروی) سالانه ۸۷ میلیون دلار به افغانستان کمک خواهد کرد و این کشور کمک‌های خود را مشروط به اصلاحات سیاسی و انتخاباتی کرده است.

اعتراض‌ها در حاشیه نشست بروکسل

Image caption تظاهرات طرفداران جنبش روشنایی در حاشیه نشست بروکسل

در بیرون از محل کنفرانس بروکسل صدها نفر از هواداران شورای عالی مردمی "جنبش روشنایی" تجمع اعتراضی به پا کرده‌اند.

معترضان اعلام کرده که "برای طرح مطالبه‌ای انسانی، عدالت، برابری و رواداری" گرد هم آمده‌اند تا به گفته آنان جهان بداند که "از ستم و تبعیض به ستوه آمده‌ایم."

"جنبش روشنایی" قبلا اعلام کرده بود که از کمک کنندگان بین المللی خواهد خواست که کمک‌های خارجی مشروط به مصرف متوازن این کمک‌ها در مناطق مختلف افغانستان باشد.

افغانستان و اتحادیه اروپا همچنین یک سند را به نام سند "راه پیشرو" امضا کردند که محتوای آن در مورد برگرداندن پناهنده های افغان است که درخواست پناهندگی شان رد می شود.

شمار زیادی از افغان‌ها در بیرون از ساختمان نشست بروکسل تجمع کرده و بر تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر برگرداندن ده‌ها هزار پناهجوی رد شده اعتراض دارند.