توصیه مقامات به شهروندان کابل: از راه‌ اندازی دسته‌های عزاداری در خیابان‌ها خوداری کنید

حق نشر عکس GMIC
Image caption وزارت حج و اوقاف و گارنیزیون کابل دلیل این تصمیم را جلوگیری از بروز مسایل امنیتی اعلام کرده است

وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان و فرماندهی گارنیزیون (پلیس شهری) کابل از مردم این شهر خواسته است به منظور جلوگیری از وقوع حوادث امنیتی، مراسم عزاداری در داخل مساجد و حسینیه‌ها صورت گیرد و از راه‌اندازی دسته‌های سینه‌زنی و راهپیمایی‌های خیابانی خودداری شود.

در سال‌های گذشته در روز عاشورا عزاداران دسته‌های خیابانی زنجیر و سینه زنی راه می‌انداختند.

در این بیانیه که امروز، پنجشنبه ۱۵ میزان/مهر به رسانه‌ها ارسال شده، آمده است که "تدویر محافل و تجلیل از عاشورا در هماهنگی با وزارت ارشاد،حج و اوقاف و کمیسیون امنیتی، در مناطقی که برادران اهل تشیع زندگی دارند" برگزار شود.

این دو نهاد از مردم خواسته‌اند درصحبت‌ها و سخنرانی‌هایی که با استفاده از رسانه‌ها، مساجد و حسینیه‌ها ایراد می‌گردد، اعتدال و میانه‌روی را مراعات کنند تا ازبحث‌های اختلاف برانگیز میان مردم و علمای دینی خودداری شود.

در این بیانیه آمده است که از اعمال خلاف شأن حضرت حسین، همانند تیغ زنی، قمه زنی، سینه زنی با بدن برهنه، ایجاد مزاحمت و نصب نمودن پرچم‌ها در وسایل نقلیه جلوگیری می‌شود.

هر دو نهاد از مردم خواسته‌اند که از استفاده از بلندگوهایی که آرامش مردم به خصوص افراد مریض و ضعیف را برهم می‌زند و در جریان تدریس در مراکز آموزشی و ادای نماز ایجاد اختلال می‌کند خودداری کنند.

همچنین از شیعیان کابل خواسته شده است که به ساختن دروازه‌های سیاه در مناطقی که اهل تشیع زندگی نمی‌کنند، اقدام نکنند.

این دو نهاد از علما خواسته‌اند در خطبه نماز جمعه درباره عاشورا سخنرانی کنند، از نهادهای امنیتی خواسته شده که امنیت مراسم عاشورا را تامین کنند و از رسانه‌ها نیز خواسته شده که در برنامه‌های خود در دهه محرم از نشر برنامه های مخالف فرهنگ و ارزش‌های دینی خودداری ورزند.

حمله انتحاری در عاشورای سال ۱۳۹۰ کابل دست کم ۸۰ کشته بجای گذاشت.

Image caption در سال‌های گذشته مراسم روز عاشورا با راه‌اندازی دسته‌های سینه زنی و راهپیمایی خیابانی همراه بود