نشست چهارجانبه در ژنو؛ بررسی وضعیت مهاجران افغان در ایران و پاکستان

حق نشر عکس AFG CE Office
Image caption مهاجران افغان در ایران و پاکستان از "بدرفتاری" مقام‌های میزبان شکایت دارند

نشست چهارجانبه افغانستان، ایران، پاکستان و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ژنو به منظور بررسی وضعیت و شیوه بازگشت مهاجران افغان در حال برگزاری است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان ریاست هیات افغان را بر عهده دارد. در این نشست، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، وزیر دولت پاکستان در امور مناطق سرحدی و معاون وزیر کشور ایران حضور دارند.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرایی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که قرار است در این نشست که امروز جمعه ۱۶ میزان/مهر برگزار شده، درباره وضعیت مهاجران افغان در ایران و پاکستان بحث ‌شود.

آقای فیصل همچنین افزود که رئیس اجرایی افغانستان از دولت پاکستان خواسته است تا ضرب‌الاجل خروج مهاجرین افغان در پاکستان تمدید شود.

آخرین تاریخی که برای خروج مهاجرین افغان از سوی نواز شریف، نخست وزیر پاکستان تعیین شده است، بهار سال آینده است.

حق نشر عکس AFG CE Office
Image caption شمار زیادی از افغان‌ها در ایران و پاکستان مدارک رسمی ندارند

آقای عبدالله از کشورهای میزبان خواسته است تا روند خروج مهاجرین افغان را تدریجی بسازند تا دولت افغانستان آمادگی و ظرفیت لازم را برای جذب آنها ایجاد کند.

به اساس گفته‌های آقای فیصل، آقای عبدالله همچنین مشکلاتی را که تجار افغان در ماه‌های اخیر در پاکستان داشته‌اند مورد بحث قرار داده است.

مهاجرین افغان در پاکستان در ماه‌های اخیر مشکلات زیادی داشتند. ضرب‌الاجل خروج اجباری آنهایی که مدارک رسمی ندارد تا حال چند بار تجدید شده است.

مشکلات مهاجرین افغان به پاکستان محدود نیست. فعالان افغان از وضعیت مهاجران افغانستان در ایران هم انتقاد دارند. در ماه‌های گذشته گزارش‌های زیادی در مورد بدرفتاری نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی با مهاجرین افغان منتشر شده است.

این در حالی است که اخیرا دولت افغانستان و اتحادیه اروپا به توافق رسیده اند تا افغان‌هایی که پرونده‌های مهاجرت آنها، بعد از تکمیل روند انفرادی قانونی، از سوی کشورهای اروپایی رد شده، به افغانستان بازگردند.

بر مبنای این سند که "راه پیش رو" خوانده شده، هزارها افغان مجبور به برگشت به کشورشان خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

+ مهاجرت دوباره مهاجران افغان از پاکستان، این بار به کشورشان

+از بدخشان تا کراچی؛ خانواده مهاجر افغان با پسری در زندان