انتقاد اعضای پیشین طالبان، حزب اسلامی و حکومت کرزی از آمریکا

حق نشر عکس PA
Image caption نخستین سربازان آمریکایی روز هفتم اکتبر ۲۰۰۱ وارد افغانستان شدند و امارت طالبان را به کمک نیروهای ائتلاف شمال سرنگون کردند

شماری از سران حزب اسلامی، فرماندهان پیشین گروه طالبان و برخی از مقام‌های حکومت حامد کرزی در همایشی به نام "جنبش پشتون" با حضور آمریکا در افغانستان مخالفت کردند.

آنها روز جمعه (۱۶ میزان/مهر) در کابل به مناسبت پانزدهمین سالگرد آغاز جنگ آمریکا در افغانستان گرد هم آمدند و آمریکا را "عامل اصلی" مشکلات کنونی و "پانزده سال آتش" در افغانستان دانستند.

نخستین سربازان آمریکایی در هفتم اکتبر ۲۰۰۱ برای نابودی گروه القاعده و امارت اسلامی طالبان، که از این گروه حمایت می‌کرد، وارد افغانستان شدند و مبارزه با تروریسم را آغاز کردند.

خیرالله شینواری، که خود را رئیس "جنبش پشتون" خواند، در این همایش آمریکار را متهم کرد که افغانستان را در پانزده سال گذشته به "مرکز مواد مخدر" تبدیل کرد و "حکومت فاسدی" را برای این کشور به میراث گذاشت.

عبدالسلام ضعیف، سفیر رژیم طالبان در پاکستان و از دیگر سخنرانان این همایش، تشکیل گروه طالبان در دهه ۱۹۹۰ را "نیاز آن زمان" دانست و گفت که این گروه از "تجزیه" کشور جلوگیری کرد.

حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به مرکز تجارت جهانی در نیویورک و مقر وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، که زمینه فروپاشی حاکمیت طالبان را فراهم کرد، از نظر آقای ضعیف، از جانب آمریکا طراحی شده بود، اما او سندی در این مورد ارائه نکرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption سران حزب اسلامی که از آمریکا انتقاد کردند، اخیرا با دولت افغانستان آشتی کرده‌اند

اما شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات شرکت‌کنندگان همایش "جنبش پشتون" گفت که حملات یازدهم سپتامبر کار گروه القاعده بود که از حمایت رژیم طالبان برخوردار بود و خود این گروه هم مسئولیت آن را به عهده گرفت.

آقای مرتضوی انتقاد آنها از آمریکا را هم وارد ندانست و گفت که آمریکا در روزهای دشوار با مردم افغانستان همکاری کرد و دولت این کشور از مردم آمریکا قدردانی می‌کند.

دولت افغانستان به دنبال سرنگونی رژیم طالبان در پاییز ۲۰۰۱، براساس توافقات اجلاس چهار گروه سیاسی در شهر بن آلمان تشکیل و جایگزین حکومت مجاهدین به ریاست برهان‌الدین ربانی شد.

اگرچه گروه طالبان در سال‌های نخست پس از فروپاشی امارت خود در افغانستان، به شدت ضعیف شد، اما به مرور زمان دوباره تجدید نیرو کرد و به میدان‌های جنگ بازگشت.

این گروه در پانزده سال گذشته حملات بیشماری را علیه اهداف دولتی و نیروهای بین‌المللی در افغانستان راه‌اندازی کرده و در حال حاضر در بخش‌هایی از افغانستان نفوذ و در برخی مناطق حضور دارد.

گروه طالبان علی‌رغم تلاش‌های دولت افغانستان در بیش از نیم دهه گذشته حاضر به مذاکره نشده، اما حزب اسلامی که در کنار این گروه با دولت می‌جنگید، اخیرا توافقنامه آشتی با دولت را امضا کرد.