با افزایش حملات طالبان مقام‌های ارشد امنیتی افغان و ناتو به هلمند رفتند

حق نشر عکس HPMO
Image caption عبدالله حبیبی، وزیر دفاع (دارای کلاه سبز)، عبدالرحمان رحیمی، معاون وزیر کشور (در کنار آقای حبیبی) با فرمانده ناتو روز شنبه وارد هلمند شدند

افزایش حملات گروه طالبان در ولایت هلمند در جنوب افغانستان پای مقام‌های ارشد امنیتی و فرمانده ناتو در این کشور را به این ولایت آشوب زده کشاند.

عبدالله حبیبی، وزیر دفاع و عبدالرحمان رحیمی، معاون امنیتی وزیر داخله/کشور افغانستان و ژنرال جان نیکلسون، فرمانده کل نیروهای تحت فرمان سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان موسوم به «ماموریت حمایت قاطعانه" روز شنبه (۱۷ میزان/مهر) به هلمند رفتند.

آقای حبیبی در یک کنفرانس خبری گفت: "در هلمند دشمن در میان خانه‌های مردم پنهان شده است. ما نمی‌توانیم برای زدن پنج یا ده نفر دشمن به مردم حمله کنیم. احتیاط در جنگ از سوی سربازان دلیل به درازا کشیدن جنگ شده است."

وزیر دفاع افغانستان افزود: "دشمنان از شیوه‌های مختلف استفاده می‌کنند. پل‌ها را تخریب می‌کنند، راه‌ها را بمب‌گذاری می‌کنند و به‌طور بی‌رحمانه‌ای مردم غیرنظامی را مورد حمله قرار می‌دهند."

این مقام‌های امنیتی در حالی وارد هلمند شده‌اند که اخیراً طالبان در برخی مناطق نزدیک به شهر لشکرگاه، مرکز این ولایت، فعالیت‌های مسلحانه خود را افزایش داده و در منطقه ناوه عملیات تهاجمی گسترده‌ای را برای تصرف مراکز دولتی به راه انداخته‌اند.

گروه طالبان هفته گذشته مدعی شد که مرکز ولسوالی (شهرستان) ناوه را به تصرف خود درآورده است، اما حیات‌الله حیات، والی هلمند این ادعا را تکذیب کرد و گفت که طالبان عملیات تهاجمی گسترده‌ای را به راه انداخته بودند، ولی با ضدحمله نیروهای امنیتی عقب رانده شدند.

حق نشر عکس HPMO
Image caption آقای حبیبی (از چپ سوم) گفت که طالبان از غیرنظامیان به عنوان "سپر انسانی" استفاده می کنند

همزمان با تشدید جنگ در هلمند، در چند ولایت جنوبی، شمالی و غربی دیگر نیز، افزایش حملات شورشیان نیروهای امنیتی را درگیر نبرد گسترده‌ای کرده است.

وزیر دفاع گفت: "همین حالا در ولایت قندوز جنگ جریان دارد. در ولایت فراه هم دشمن حملات بی‌رحمانه انجام داده است. دشمن سرگرم حملات در ولایت ارزگان و برخی ولسوالی‌های این ولایت است."

آقای حبیبی افزود که طالبان در این ولایت‌ها به خانه‌های مردم وارد شده و از غیرنظامیان به عنوان "سپر انسانی" استفاده می‌کنند.

او همچنین گفت که نیروهای امنیتی در مناطق مختلف افغانستان در حال عقب زدن "دشمن" هستند و نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو هم با آن‌ها همکاری می‌کنند.

مطالب مرتبط