گزارش‌های ضد نقیض درمورد سقوط هلیکوپتر ارتش در بغلان

حق نشر عکس MOD
Image caption هلیکوپتر ارتش برای نیروهای گیر مانده در محاصره طالبان مهمات و مواد خوراکی انتقال داده بود (عکس آرشیوی ارتش)

وزارت دفاع افغانستان تأیید کرده که یک هلیکوپتر ارتش در ده کیلومتری غرب شهر پلخمری، مرکز ولایت شمالی بغلان آتش گرفته و سقوط کرده است.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که صبح روز یکشنبه (۱۸ میزان/مهر) یکی از دو هلیکوپتری که برای کمک‌رسانی به قرارگاه ارتش در تپه قرغان در ولسوالی (شهرستان) قرغان، بر فراز این تپه سقوط کرد.

آقای رادمنش تاکید کرد که دلیل آتش گرفتن این هلیکوپتر مشکلات فنی بود و شورشیان در سقوط آن دست نداشتند. به گفته او، هلیکوپتر دومی در زمین نشسته و بار آن تخلیه می‌شد.

معاون سخنگوی وزارت دفاع افزود که چهار خدمت پرواز و سه سرباز در این سانحه کشته شده‌اند.

پیشتر جاوید بشارت، سخنگوی پلیس بغلان، به بی‌بی‌سی گفته بود که این هلیکوپتر در تپه قرغان، واقع در ولسوالی (شهرستان) "دند غوری" زمانی سقوط کرد که بار آن تخلیه شده و در حال پرواز بود.

این در حالی است که گروه طالبان مدعی شده که این هلیکوپتر هنگام انتقال مواد تدارکاتی به قرارگاهی که از چند روز پیش به محاصره ستیزه‌جویان این گروه درآمده، از جانب افراد وابسته به این گروه ساقط شده است.

حق نشر عکس MOD
Image caption هلیکوپتر در نقل و انتقالات نیرو و مواد تدارکاتی در مناط کوهستانی افغانستان اهمیت زیادی دارد

سخنگوی پلیس بغلان تایید کرده که این قرارگاه که بیش از صد نفر از نیروهای ارتش و پلیس در آن مستقر هستند، از پنج روز پیش به محاصره طالبان درآمده است.

او افزود که عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی برای شکستن این محاصره آغاز شده و در داخل قرارگاه هم نیروی کافی برای دفاع از خود دارند.

به گفته آقای بشارت، گروه طالبان در چند حمله تهاجمی به این قرارگاه، بیش از ۲۰ نفر کشته و ۳۰ زخمی داشته و نتوانسته به این قرارگاه نزدیک شود.

واحد اداری که این قرارگاه در آن موقعیت دارد، موسوم به "دهنه غوری" است که نزدیک به دو ماه پیش به دست گروه طالبان افتاد و تا حال تحت کنترل این گروه است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط