احمد ولی هوتک در مبارزه آزاد حریف اوکراینی خود را شکست داد

حق نشر عکس AFG Sport Federation
Image caption احمد ولی هوتک رقیب اوکراینی خود را شکست داد

احمد ولی هوتک قهرمان رشته رزمی "ام ام ای" از افغانستان شب گذشته در روسیه به مصاف ایوان کازاچینکو از اوکراین رفت و توانست این ورزشکار را شکست دهد.

احمد ولی هوتک از چند ماه پیش خود را برای این مبارزه آماده می کرد و تمرینات سنگین خود را در کابل آغاز کرده بود.

هوتک در این دیدار در برابر کازاچینگو توانست در راند دوم حریف اوکراینی را وادار به تسلیم کند و به پیروزی برسد و کمربند قهرمانی را تصاحب کند.

هفته گذشته هم باز محمد مبارز، قهرمان رشته ورزشی مبارزه آزاد "ام‌ ام اِی" افغانستان، حریف قرقیزستانی خود را شکست داده بود.

احمد ولی هوتک پیشتر در رشته تکواندو فعالیت می کرد، اما بعدا به سوی رشته ورزشی بوکس رفت و در این دو رشته توانست در مسابقات داخلی نتایج خوبی را به دست آورد.

هوتک بعد از روی کار آمدن فدراسیون "فری فایت" یا "ام ام ای" عضویت این فدراسیون را کسب کرد و توانست نخستین مدال طلای این رشته را برای افغانستان به نام خود سازد.

حق نشر عکس AFG Sport Federation
Image caption ورزش "ام ام ای" در افغانستان جدیدا معرفی شده است

هوتک سی ساله است و نخستین مدال خود را در ۲۲ سالگی در همین ورزش مبارزه آزاد به دست آورده است.

احمد ولی هوتک مسابقات حرفه‌ای خود را از سال ۲۰۰۸ آغاز کرد. او در این سال برای اشتراک در مسابقات قهرمانی جهان رهسپار ایران شد در این مسابقات ۴۸ کشور حضور داشتند و او توانست نخستین مدال طلای حرفه‌ای خود را بدست آورد.

هوتک در این مسابقات حریفانی از کشورهای تاجکستان، اوکراین و ایران را شکست داد و قهرمان مسابقات شد.

این ورزشکار افغانستان در سال ۲۰۰۹ نیز در مسابقات حرفه‌ای مبارزه آزاد حضور یافت و با شکست دادن حریفان گرجستانی و ایرانی دومین مدال طلای خود را به گردن آویخت .

هوتک تا کنون در ۲۰ مسابقات حرفه‌ای حضور داشته است و تنها یک شکست در کارنامه دارد و در ۱۸ مسابقه آخر خود بدون شکست بوده و یک رکورد برای خود به ثبت رسانده است.