مقام‎های دولتی از عقب‌نشینی طالبان در شرق و غرب قندوز خبر دادند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامهای دولتی گفته اند که نیروهای ارتش و پلیس طالبان را در شرق و غرب شهر قندوز به حاشیه شهر رانده اند

مقام‌های محلی در ولایت قندوز در شمال افغانستان گفته‌اند که با مشارکت نیروهای ناتو، طالبان از شماری از محلات شهری عقب زده شده‌اند.

محمود دانش، سخنگوی والی قندوز روز یکشنبه (۱۸ میزان/مهر) به بی‌بی‌سی گفت که طالبان در شرق و غرب شهر قندوز به حاشیه شهر رانده شده‌اند.

به گفته او، در شمال و جنوب شهر، خیابان‌های اصلی به کنترل نیروهای دولتی درآمده و طالبان در برخی از محلات دورتر از خیابان‌های عمده هنوز حضور دارند، ولی مقاومت آنها در برابر نیروهای دولتی تضعیف شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان گفته که ستیزه‌جویان این گروه هنوز در داخل شهر حضور دارند و تصرف محلات تحت کنترل آنها از سوی نیروهای دولتی "حقیقت ندارد".

آقای دانش در مورد مشارکت ناتو گفت آنها با نیروهای دولتی همکاری فنی می‌کنند، اما او آماری در خصوص حضور نیروهای ناتو در جنگ قندوز ارائه نکرد.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که از آغاز جنگ در ۱۲ میزان تا حال بیش از ۲۰۰ عضو گروه طالبان در نبرد شهر قندوز کشته و ۹۰ نفر دیگر آنها زخمی شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption منابع گفته اند که خیابانهای اصلی شهر قندوز در اختیار نیروهای دولتی هستند

مقام‌های دولتی در یک هفته گذشته بارها گفته‌اند که شماری از فرمانده عمده طالبان هم در میان کشته شدگان بوده‌اند.

در همین حال، یک منبع بیمارستان قندوز گفت که در یک هفته گذشته ۲۸۷ زخمی و یک کشته به این بیمارستان منتقل شده‌اند که سه تن از زخمیان در این مدت درگذشته‌اند.

آقای دانش در مورد آوارگان جنگ قندوز گفت که تا حال ۲۲ هزار خانواده از خانه‌های خود آواره شده‌اند که برخی از آنها در داخل شهر و برخی در بیرون شهر و شماری دیگر به ولایت دیگر پناه برده‌اند.

از زمانی که جنگ به صورت خانه‌به‌خانه در شهر قندوز آغاز شده، گزارش‌های زیادی از وضعیت نامناسب آوارگان جنگ منتشر شده است.

براساس گزارش‌ها، برق و آب در شهر قندوز قطع شده و در برخی محلات نانوایی‌ها بسته شده که باعث شده که مردم به نان دسترسی نداشته باشند.

مقام‌های دولتی گفته‌اند که طالبان وارد خانه‌های مردم شده و از ساکنان آنها به عنوان «سپر انسانی» استفاده می‌کنند که این امر باعث کندی عملیات نظامی علیه ستیزه‌جویان این گروه شده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط