دفتر ریاست جمهوری افغانستان: مسئولان بی‌کفایتی خود را توجیه نکنند

حق نشر عکس ARG
Image caption ارگ ریاست جمهوری بدون اشاره به شخصی خاصی واکنش نشان داده است

دفتر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته است: "هیچ مسئول دولتی حق ندارد با پیش کشیدن قضا و قدر و تفسیر غلط از یک موضوع عقیدتی، از خود سلب مسئولیت کرده و برای کم کاری خود توجیهی درست کند."

ارگ ریاست جمهوری بعد از ظهر امروز یکشنبه ۱۸ میزان/مهر بدون اشاره به شخصی خاص این جمله را در صفحه رسمی فیسبوک خود منتشر کرد، اما به نظر می‌رسد که اشاره آن به اظهارات جنجال برانگیز والی قندوز باشد.

چند روز پیش اسدالله عمرخیل، والی قندوز، بعد از تشدید جنگ در این ولایت و کشته‌شدن شمار زیادی از مردم گفت که مرگ به حکم خدا صورت می‌گیرد و مردم این ولایت اگر در قفس‌های آهنین هم باشند، کشته می‌شوند.

حق نشر عکس .
Image caption اظهارات والی قندوز واکنش‌های زیادی را برانگیخت

اظهارات والی قندوز واکنش‌های زیادی را در رسانه‌های داخل افغانستان و شبکه‌های اجتماعی برانگیخت.

روزنامه هشت صبح به قلم بابک کابلی نوشته بود که آیا رئیس جمهوری پیش از انتصاب آقای عمرخیل با او مصاحبه کرده بود و اگر کرده بود، آیا از او پرسیده بود که فلسفه وجودی دولت چیست و وظیفه دولت چیست.

آقای غنی، قبل از انتصاب مقام‌ها با آنها مصاحبه و توانایی‌های آنها را ارزیابی می‌کند.

سمیع حامد، نویسنده و شاعر افغان در صفحه فیسبوکش نوشته بود که کسی به والی قندوز بگوید که اگر به این بیانت باور داری، چرا محافظ با خود نگه می داری؟

بخش هایی از شهر قندوز هفت روز پیش برای دومین بار به دست گروه طالبان افتاد، البته نیروهای دولتی توانستند گروه طالبان را از مرکز شهر خارج کنند، اما با گذشت هفت روز جنگ در این ولایت هنوز هم جریان دارد.