روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۹ میزان

ماندگار حق نشر عکس Mandegar
Image caption عکس و تیتر روزنامه ماندگار

سخنرانی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و وضعیت امنیتی در سراسر افغانستان موضوع‌های مهم روزنامه‌های کابل را تشکیل می‌دهند.

روزنامه 8صبح نوشته که دیشب رئیس‌جمهوری افغانستان خطاب به مردم این کشور، سخنرانی‌کرد. او در این سخنرانی هم مثل همیشه حرف‌های قشنگ گفت. اما انتظار مردم افغانستان این است که رئیس‌جمهور، رئیس اجرایی و دیگران به حرف‌هایی که می‌گویند عمل کنند.

به نظر سرمقاله نویس، رئیس‌جمهور بسیار به صراحت گفت که هیچ مسئول دولتی حق ندارد که با استناد به یک موضوع اعتقادی و دینی، از خود رفع مسئولیت کند. انتظار افکارعمومی این است که جناب رئیس‌جمهور والی کنونی قندوز را به‌عنوان پیش نماز در یکی از مساجد مقرر کند و به جای ایشان شخص مدبر و آگاهی را بگمارند.

والی قندوز چند روز قبل به رسانه‌ها درباره کشته شدن مردم در این ولایت گفته بود: "مرگ فرمانش از طرف پروردگار صادر می‌شود و این به مرمی(گلوله) تعلق ندارد. ما مسلمان هستیم هر وقتی که فرمان پروردگار صادر شد اگر در صندوق آهنی هم باشیم ‌می‌رویم. کسی که کُشته می‌شود فرمان از طرف‌الله صادر شده است. در غیر فرمان الله نه توپ، نه تانک و نه طیاره (هواپیما) کسی را کشته می‌تواند."

این گفته والی قندوز واکنش زیادی را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها داشت. نویسنده ۸صبح افزوده که رئیس جمهور باید پیش از ایراد این سخنرانی والی قندوز را بر طرف می‌کرد تا مردم به چشم سر می‌دیدند که آقای محمداشرف غنی حرف‌هایش را جدی می‌گیرد.

به نظر سرمقاله نویس رئیس‌جمهور در مورد سیاست‌زدایی از عزل و نصب‌های نظامی هم سخن گفتند. این سخن را هم مردم وقتی جدی می‌گیرند که رئیس‌جمهور در عمل نشان دهد که به آن متعهد است. کسانی که حالا در کرسی‌های وزارت خانه‌های دفاع و داخله/ کشور قرار دارند، نتوانسته‌اند قناعت افکار عمومی را فراهم کنند.

روزنامه سرنوشت نیز با اشاره به این سخنرانی آقای غنی نوشته که رئیس جمهور! مردم خواستار تغییرهستند، می‌خواهند امنیت خوب شود، آنان می‌خواهند که از دست مدیران بی‌کفایت و ضعیف رهایی یابند. با این وزیران، مقام‌های امنیتی و رهبران نه تنها اجرا طرح‌های بزرگ اقتصادی نا ممکن است، که زندگی مردم بیشتر با تهدید مواجه می‌شود.

نویسنده تاکید کرده که به همین لحاظ مردم نیاز به تغییرات عاجل و بنیادی‌دارند. مردم حالا خواستار این نیستند که شما به اروپا و چین پل هوایی بسازید و تونل بکشید، بلکه مردم می‌خواهند که زنده بمانند. به همین خاطر حالا نیاز است که بجای طرح‌های خیالی کارهای عملی شود و مردم از این وحشت رها شوند.

روزنامه ماندگار نوشته که دولت وحدت ملی با کارنامۀ قدرتمند وارد کنفرانس بروکسل نشد. این دولت به هیچ‌یک از تعهدات خود در برابر جامعۀ جهانی عمل نکرده است که بتوان از آن‌ها به عنوان دستاوردهای دولت یاد کرد. دولت وحدت ملی به اندازۀ دولت پیشین، ناکامی و ناتوانی در کارنامۀ خود دارد. این دولت ظرف دو سال گذشته، به اصلی‌ترین تعهدات خود نتوانست عمل کند. سخنگویان ارگ از چه دستاوردهایی سخن می‌گویند؟ آیا اصلاحات انتخاباتی، مبارزه با فساد، ارایۀ حکومت‌داری مورد قبول مردم، تأمین امنیت و ده‌ها مورد دیگر انجام شده که کسی بگوید رهبران دولت با دست‌های پُر وارد کنفرانس بروکسل شدند؟

روزنامه اطلاعات روز نوشته که به نظر نمی‌رسد که قدرت طالبان درحدی باشند که لشکر سه‌صد هزار نفری افغانستان نتواند در برابر آن مقاومت کند. مساله‌ا‌ی اصلی این است که نوعی مسئولیت‌گریزی بر جامعه حاکم شده و کسی در مقام فرد مسئول به مسئولیت خود عمل نمی‌کند.

به نظر نویسنده کسی در کشور نیست که به‌دلیل کوتاهی‌های خود احساس شرمندگی کند و کسی نیست که این‌همه درد و رنج مردم را احساس کند. بدون شک این وضعیت می‌تواند اثرات جدی بر مناسبات موجود میان حکومت و مردم بگذارد. وقتی‌که حکومت نمی‌تواند ابتدایی‌ترین مطالبه‌ا‌ی مردم و مهم‌ترین نیاز زندگی آنان را تامین کند، اعتماد مردم به حکومت نیز از بین خواهد رفت.

روزنامه ویسا نوشته که در هملند و ارزگان روزانه ۱۷۰ پاسگاه سقوط می‌کند و اگر به این موضوع توجه جدی نشود و اصلاحات نیاید و این فاجعه تکرار می‌شود در یک هفته صدها افغان کشته خواهند شد، صدها مغازه و خانه سوزانده خواهند شد و هزاران نفر روزانه از نعمتها محروم می‌شوند.

روزنامه آرمان ملیبا اشاره به بی توجهی به نیروهای امنیتی افغانستان نوشته، در حالی که این نیروهای پرتوان و فداکار برای حراست از نظام، تمامیت ارضی، امنیت رسانی به مردم و زمینه سازی برای ساخت و ساز کشور از سر و جان خودمی گذرند، بی‌مروتی و جفای بزرگ است که دولت به آنان توجه نکند.

از یاد نبریم که به برکت ایثار، از خودگذری و قربانی‌های فراوان این نیروهای پرتوان است که رئیس جمهوری و دیگر اراکین بلند پایه حکومت و مردم افغانستان در کارهای خود شاغل‌اند و ما در شهرها و روستاهای کشور نفس می‌کشیم.