ارتش افغانستان: بیش از ۳۰۰ شورشی طالبان در قندوز کشته شده‌اند

یک عضو نیروهای ویژه افغانستان در حال نشانه‌گیری اعضای طالبان حق نشر عکس AFP
Image caption نبردهای شدیدی میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان در یک هفته گذشته بر سر کنترل شهر قندوز جریان داشته است

مقامات وزارت دفاع افغانستان در شمال شرق این کشور اعلام کرده‌اند که در یک هفته گذشته در نبردها برای پاکسازی قندوز از وجود طالبان، دست کم ۳۱۴ شورشی کشته و ۱۲۱ تن دیگر آنها زخمی شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی زون ۸۰۸ سپین‌زر در شمال شرق افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای همچنین اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته بخش‌های بیشتر شهر قندوز و نواحی آن پاکسازی شده و نبرد شدید برای بیرون راندن کامل طالبان از این شهر ادامه دارد.

در این خبرنامه گفته شده که مناطق خاکنی، سیدآباد، کوچه حاجی عزیز، گولایی آخندزاده، چهارراهی بالاحصار، جاده آزادی، حوزه دوم امنیتی، انگورباغ، ارباب خان کلی، گل تپه و قریه قزاق‌ها از محلاتی است که در داخل و حوالی شهر قندوز پاکسازی شده‌اند.

خبرنامه همچنین به نقل از محفوظ‌الله اکبری، سخنگوی زون ۸۰۸ سپین‌زر نوشته است که در نبردها تا کنون ۹ عضو نیروهای امنیتی افغانستان کشته و ۱۹ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

گروه طالبان در مورد تلفات اعضای این گروه در قندوز تا کنون ابراز نظر نکرده‌اند ولی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفته که آنها هنوز مناطق مهمی را در داخل قندوز تحت کنترل دارند.

'عوامل سقوط قندوز را فاش می‌کنم'

در خبرنامه زون سپین‌زر همچنین آمده که ژنرال مراد علی مراد، معاون ستاد ارتش افغانستان و فرمانده عمومی عملیات قندوز از این موضوع که ارتش نتوانسته اطلاعات قبلی بدست بیاورد و جلو نفوذ طالبان به شهر قندوز را بگیرد، ابراز تاسف کرده و گفته که بعد از حل مشکلات امنیتی در قندوز، "چگونگی نفوذ عمال بیگانه و عوامل آن را" به مردم قندوز فاش خواهد کرد.

ژنرال مراد تاکید کرده که نیروهای ارتش افغانستان به زودی طالبان را به صورت کامل از شهر قندوز بیرون خواهد کرد.

تلفات غیرنظامیان و وضعیت بیجا شدگان

مقامات شفاخانه مرکزی قندوز به بی‌بی‌سی گفته اند در نتیجه نبردهای روزهای اخیر در قندوز تا کنون ۵ کشته و ۳۰۰ زخمی به این شفاخانه آورده شده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یک خانواده بیجا شده از قندوز در تخار منتظر کمک دولت و نهادهای کمک رسانی

از میان زخمی‌ها وضعیت ۱۲۰ تن آنها وخیم گزارش شده و برعلاوه ۱۱۳ زخمی دیگر به شفاخانه تالقان مرکز ولایت تخار برده شده‌اند.

احمد یما، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل که اوضاع قندوز را دنبال می‌کند، می‌گوید تصویر روشنی از تلفات غیرنظامیان در قندوز وجود ندارد، زیرا شماری از شهروندان قندوز گفته‌اند آنهایی که در نتیجه جنگ‌ها در منازل و دیگر مناطق غیرنظامی کشته شده‌اند، از سوی بستگانشان دفن شده‌اند و احتمالا تعداد کشته شده‌ها به مراتب بالاتر از آنچه تا کنون گزارش داده شده است، باشد.

در همین حال مقامات قندوز گفته‌اند در نتیجه این نبردها تا کنون ۲۲ هزار خانواده قندوزی، از خانه‌هایشان بیجا شده‌اند که ۷۵۰۰ خانواده به ولایات تخار، بغلان، بلخ و حتی کابل فرار کرده‌اند و بقیه بیجا شدگان به مناطق امن‌تر ولایت قندوز پناه برده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامات قندوز گفته‌اند تا کنون ۲۲ هزار خانواده در این شهر از خانه‌هایشان بیجا شده‌اند

دیروز ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که حدود ۱۲ میلیون دلار را برای کمک به آسیب دیدگان نبردهای قندوز اختصاص داده است.

در تالقان مرکز تخار نیز اردوگاه‌های فوری کمک‌رسانی به بیجا شدگان قندوز ایجاد شده و مقامات این ولایت گفته‌اند که برعلاوه کمک‌های دولت، مردم این ولایت و همچنین مردم ولایت بدخشان سهم فعالی در کمک‌رسانی به پناهجویان گرفته‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption صدها خانواده بیجا شده از قندوز به تخار پناه برده اند و اینجا یکی از اردوگاه‌های موقتی در این ولایت است که برای بیجا شدگان قندوز برپا شده است
حق نشر عکس AFP
Image caption بیجاشدگان قندوزی در اردوگاهی در تخار

موضوعات مرتبط