غنی پس از دیدار سرزده از وزارت معادن: کار این وزارت قناعت بخش نیست

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی کار وزارت معادن را قناعت بخش ندانسته و گفته که درآمد ۲۸ میلیون افغانیگی در سال کافی نیست

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به ادامه دیدارهای سرزده از نهاهای دولتی، روز سه شنبه (۲۰ میزان/مهر) به وزارت معادن رفت و کار این وزارت را قناعت بخش ندانست.

دفتر آقای غنی با ارسال گزارشی به رسانه‌ها از این دیدار، نوشته که غزال حبیب‌یار، سرپرست این وزارت به رئیس جمهوری گزارش داده است که در شش ماه نخست سال روان، ۳۱۵ قرارداد کوچک اجرا شده که تقریباً ۲۸ میلیون دالر عواید داشته است.

او گفت که برای معادن کوچک ابتدا درخواست فرستاده می‌شود و بعد از ثبت معدن و اقتصادی بودن، به اعلان و داوطلبی سپرده می شود و در طی برنامه رقابتی به برنده داوطلبی جواز اعطا می گردد.

به گزارش دفتر ریاست جمهوری، آقای غنی درآمد ۲۸ میلیون دلار در شش ماه نخست را "غیرقابل قبول" خوانده است.

آقای غنی گفته است که طی دوسال گذشته به وزارت معادن آزادی و صلاحیت‌های خاص داده شده‌بود، اما پس از دوسال کارکردهای این وزارت رضایت بخش نیست.

او کار مشاوران خارجی وزارت معادن را نامشخص دانسته و به یکی از مشاوران خود دستور داده که آیین‌نامه کار مشاوران خارجی این وزارت را بازنگری کند. آقای غنی دستور داده که قرارداد کار آنها بدون تایید شورای عالی اقتصادی نباید تجدید شود.

این در حالی است که سرپرست وزارت معادن خود به وجود مشکلات در کارکردهای تحت مدیریت خود، به ویژه در مورد مسائل فنی، حقوقی و حتی مدیریتی قراردادها به رئیس جمهوری گزارش داده است.

خانم حبیب‌یار اذعان کرده که در قرارداد تولید سمنت/سیمان سمنگان و هرات مشکلاتی وجود دارد و در این مورد "ظرفیت‌های کاری محدودی" وجود دارد.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی گفته که قرارداد کار مشاور خارجی وزارت معادن بدون تایید شورای عالی اقتصادی نباید تجدید شود

رئیس جمهوری افغانستان به تامین شفافیت و پاسخگویی مسئولان تاکید کرده و گفته که مردم باید از کارکردهای آنها آگاه باشند.

اشرف غنی در حالی برای بررسی کار این وزارت، به دفاتر آن به صورت سرزده وارد شده که اخیرا انتقادهای زیادی در رسانه‌ها مطرح شده که او در روزهایی که چند شهر عمده کشور با حملات تهاجمی طالبان مواجه است، مشغول کارهایی شده که در اوقات دیگر هم می‌شود آن‌ها را انجام داد.

منتقدان گفته‌اند که در این روزها اولویت کار رئیس جمهوری رسیدگی به امور جنگ با شورشیان در قندوز، هلمند، فراه و سایر مناطقی که در معرض خطر ناامنی قرار دارند، است.

این انتقادها زمانی بالا گرفت که آقای غنی به وزارت صحت/بهداشت و چند بیمارستان در کابل به صورت سرزده وارد شد و شماری از مقام‌های بهداشتی را برکنار کرد.

از نظر منتقدان، برکناری چند مقام اداری نسبت به رسیدگی به مسائل امنیتی شهرهای عمده و استراتژیک کشور اهمیت کمتری دارد و باید به لحاظ اولویت‌بندی، پس از مسائل امنیتی قرار گیرد.

موضوعات مرتبط