مراسم عاشورا در کابل، در سایه ترس از حمله و ناامنی

حق نشر عکس AP
Image caption در حملات شام سه شنبه در غرب کابل بر عزاداران عاشورا ۱۶ نفر کشته و ۵۴ نفر زخمی شدند

مراسم عزاداری عاشورا تحت تدابیر شدید امنیتی و زیر سایه ترس ناشی از حملات دیشب به عزاداران، امروز چهارشنبه در کابل و دیگر شهرهای افغانستان برگزار شد.

امروز نیروهای بیشتر امنیتی در خیابان های کابل مستقر شده اند و شماری از خیابان های کابل که به محلات برگزاری سوگواری منتهی می شوند، به روی ترافیک مسدود بوده اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور نیز در دو مراسم جداگانه عزاداری در غرب کابل شرکت و سخنرانی کردند.

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده است که در دو حمله دیشب به عزاداران عاشورا در غرب کابل ۱۶ نفر کشته و ۵۴ نفر زخمی شدند.

در میان کشته شدگان ۳ زن و ۲ کودک و در میان زخمیان ۲۶ زن شامل هستند.

در میان کشته شدگان، یکی هم سمیه محمدی، عضو شورای ولایتی دایکندی بوده است که در زیارتگاه کارته سخی کشته شده است.

حمله به زیارت

در خبرنامه منتشر شده از سوی این وزارت آمده است که دیشب ابتدا یک حمله کننده انتحاری ملبس با یونیفورم نظامی، بر زیارت کارته سخی حمله کرد و وارد محوطه زیارت شد و بر عزاداران شلیک کرد.

به گفته وزارت داخله حمله کننده دومی بر مسجد چهاریار در منطقه کارته چهار کابل حمله کرد و تعدادی از عزاداران را به گروگان گرفت.

وزارت داخله نوشته است که پلیس کابل و واحد ویژه این وزارت بلافاصله پس از حمله وارد عل شده و هردو مهاجم را از پا در آورد و گروگان‌ها را هم از چنگ آنها رها کرد.

در همین حال دفتر هیات کمک سازمان ملل در افغانستان، یوناما، حملات بر عزاداران عاشورا در کابل را "قساوت شنیع" و برخلاف قوانین بین‌المللی بشردوستانه خوانده است.

در خبرنامه یوناما آمده است: "این حمله عمدا یک گروه بزرگی از غیرنظامیان را که مشغول بهره‌برداری آزاد از حق شان برای عبادت و عزاداری بودند، هدف قرار داده و یک قساوت است."

یوناما شمار کشته شدگان این حادثه را ۱۸ نفر اعلام کرده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته‌اند و گروه طالبان نیز اعلام کرده که دخالتی در این حملات نداشته است.

در همین حال شمار زیادی از کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده حملات دیشب را محکوم کرده‌ و ابراز نگرانی کرده‌اند که حملات از این دست می‌تواند، "سنت دیرینه همزیستی‌ مسالمت‌آمیز میان سنی‌ها و شیعه‌ها" در افغانستان را با خطر مواجه کند.

موضوعات مرتبط