'پاکستان تعدادی از اعضای ارشد گروه طالبان را بازداشت کرده است'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دولت افغانستان پاکستان را متهم کرده که به طالبان در بلوچستان پناه داده است

منابع گروه طالبان افغانستان که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، به بی‌بی‌سی گفته‌اند که نهادهای امنیتی پاکستان در طول چند هفته گذشته چندین عضو ارشد این گروه از جمله ملا احمدالله نانی را در اطراف شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان، بازداشت کرده است.

به گفته خدای نور ناصر، گزارشگر بی‌بی‌سی در اسلام‌آباد، ملا احمدالله نانی عضو شورای رهبری طالبان و رئیس کمیسیون جلب و جذب این گروه است و در زمان حاکمیت طالبان عضو کابینه و والی هرات و بلخ بود.

به گفته منابع طالبان، نیروهای امنیتی پاکستان ملا نانی را چهار روز پیش در منطقه "ستلایت تاون" شهر کویته بازداشت کردند ولی مقامات پاکستانی در این مورد ابراز نظری نکرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، به بی‌بی‌سی گفته که او در داخل افغانستان است و در این مورد هیچ اطلاعی ندارد.

این منابع طالبان در کویته به بی‌بی‌سی گفته‌اند که شماری دیگر از رهبران طالبان مانند سلیمان آغا و ملا صمد ثانی همراه با چندین عضو دیگر طالبان که از آنها نام برده نشده است، ۵ یا ۶ هفته پیش از سوی نیروهای امنیتی پاکستان بازداشت شدند.

یک مقام دولت افغانستان که نخواسته نامش فاش شود، نیز به بی‌بی‌سی گفته است که ملا احمدالله نانی، سلیمان آغا و ملا صمد ثانی افراد نزدیک به ملا اختر منصور رهبر پیشین طالبان بودند و با رهبری ملا هبت‌الله، رهبر جدید طالبان مخالفت داشتند و به این دلیل پاکستان اقدام به بازداشت آنها کرده است.

اما سخنگوی طالبان این موضوع را رد کرده است.

منابع طالبان گفته‌اند که پس از گرفتاری ملا نانی، شماری دیگر از اعضای ارشد طالبان که در اطراف کویته زندگی می‌کردند، پنهان شده‌اند.

مقامات افغانستان دولت پاکستان را پیوسته متهم کرده که به اعضای طالبان در این کشور و به ویژه در بلوچستان پناه داده است اما پاکستان و طالبان همواره این موضوع را رد کرده است.

موضوعات مرتبط