پلیس قندوز: درگیری ۱۰ روزه در داخل شهر پایان یافته است

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای امنیتی پس از روز درگیری خانه به خانه، ستیزه جویان طالبان از شهر استراتژیک قندوز بیرون برانند

نیروهای دولتی پس از ۱۰ روز جنگ در شهر قندوز در شمال افغانستان، اعلام کرده‌اند که با بیرون راندن طالبان، درگیری در داخل شهر رسماً پایان یافته است.

محمدقسیم جنگل‌باغ، فرمانده پلیس قندوز، به ایوب آروین، خبرنگار بی‌بی‌سی، گفت که آخرین اقدامات برای بیرون راندن طالبان و پایان درگیری ۱۰ روزه در این شهر صبح روز ۲۲ میزان/مهر انجام شد.

آقای جنگل‌باغ افزود که در حال حاضر نیروهای دولتی با طالبان در جاده قندوز-خان‌آباد در حومه شرقی شهر قندوز درگیر هستند، چرا که در این منطقه چند پاسگاه امنیتی هنوز در کنترل طالبان هستند.

فرمانده پلیس قندوز همچنین گفت که در شمال و غرب شهر قندوز، نیروهای طالبان به محلاتی که پیش از درگیری بودند، عقب‌نشینی کرده، ولی در حال حاضر در این مناطق درگیری نیست.

حق نشر عکس AFP
Image caption سی تا چهل هزار نفر از ساکنان شهر قندوز آواره شده اند که در حال حاضر آنها در بازگشتند

ژنرال جنگل‌باغ افزود که با اعلام رسمی پایان جنگ در قندوز، مغازه‌ها باز شده و حضور مردم در بازارها و خیابان‌ها در حال افزایش است و ماموران دولتی هم در حال از سرگیری کارهای خود هستند.

او گفت که طالبان هنگام بیرون شدن از مواضع خود درخانه‌ها و محلات مسکونی در داخل قندوز، بسیاری از مواضع خود را به آتش کشیده، ولی دلیل آن هنوز مشخص نیست.

به گفته آقای جنگل‌باغ، به آتش کشیدن خانه‌ها و محلات مسکونی از جانب طالبان باعث شده که میزان خسارات اقتصادی جنگ در شهر قندوز بسیار بالا برود.

فرمانده پلیس قندوز افزود که جنگ ۱۰ روزه در شهر قندوز باعث آواره شده ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر از ساکنان این شهر شد، ولی حالا آن‌ها در حال بازگشت به خانه‌های خود هستند.

ژنرال جنگل‌باغ گفت که از آغاز ورود طالبان به شهر قندوز در ۱۲ میزان/مهر تا حال ۳۱۴ نفر از ستیزه‌جویان طالبان، از نیروهای امنیتی ۱۱ نفر و از غیرنظامیان شش نفر کشته شده‌اند. به گفته او، ۲۲ سرباز و ۲۵۰ تا ۳۰۰ غیرنظامی هم زخمی شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption فرمانده پلیس قندوز گفته که در حال حاضر صدای حتی یک شلیک هم در داخل شهر شنیده نمی‌شود و وضعیت به حال عادی بازگشته است

گروه طالبان هنوز در مورد عقب‌نشینی ستیزه‌جویان این گروه از شهر قندوز اظهار نظری نکرده است. سخنگویان این گروه در مورد عقب‌نشینی نیروهای خود معمولاً اظهار نظر نمی‌کنند.

این‌که چه عاملی باعث زمینه‌سازی نفوذ شورشیان از چند به داخل شهر قندوز و پیشروی آن‌ها تا مرکز شهر و جنگ ده روزه در این شهر شد، هنوز در پرده ابهام قرار دارد.

از محمدقسیم جنگل‌باغ پرسیده شد که دلیل یا دلایل این موضوع را توضیح دهد، اما او از دادن پاسخ صریح در این مورد خودداری کرد و در نهایت گفت که نیروهای اطلاعاتی باید در این خصوص توضیح دهند.

مطالب مرتبط