'اجماع' رهبران سیاسی افغان برای حمایت از برنامه صلح با طالبان

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی در دوره ریاست جمهوری خود کمتر اقدام به برگزاری چنین نشست‌ها کرده، اما حالا تصمیم گرفته که رهبران سیاسی را برای شرکت در چنین اجلاس بیشتر دعوت کند

با افزایش حملات شورشیان در افغانستان، اشرف غنی، رئیس جمهوری،با تشکیل جلسه‌ای با شماری از رهبران سیاسی، تلاش برای شکل‌گیری "اجماع سیاسی" در راستای تحقق صلح در کشور را آغاز کرده است.

کسانی که در نشست روز گذشته، پنجشنبه (۲۲ میزان/مهر) در کاخ ریاست جمهوری شرکت داشته‌اند به بی‌بی‌سی گفته‌اند که حکومت وحدت ملی تصمیم گرفته اجماع سیاسی را در داخل کشور شکل دهد.

صادق مدبر، رهبر حزب انسجام ملی و رئیس پیشین اداره امور ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی گفت که این نشست با حضور گروه بزرگی از رهبران جهادی، احزاب سیاسی و مقام‌های ارشد حکومت پیشین در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی با حضور محافظان شخصی‌اش با عمده‌ترین رهبران سیاسی کشور دست داد و گفت‌وگو کرد

او افزود که در این نشست همه شرکت‌کنندگان بر ادامه روند تأمین امنیت از طریق صلح تأکید کردند، اما جزئیات این موضوع مورد بحث قرار نگرفت.

اخیراً حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار توافقنامه صلح با حکومت وحدت ملی را امضا کرد و در این نشست از اجرای این توافقنامه هم حمایت شد.

همچنین محمدامین وقاد، از فرماندهان جهادی که در این نشست حضور داشت گفت که شرکت کنندگان اجلاس دیروز بر رفع تحریم‌های وضع شده علیه حزب اسلامی و رهبر آن و همچنین ادامه ارتباط با گروه طالبان به رهبری ملا رسول نیز تأکید شد.

آقای وقاد افزود که حفظ و تحکیم وحدت ملی در کشور نیز از موضوع‌هایی بود که در این نشست بر آن تأکید شد تا از یک سو نارضایتی‌ها کاهش یابد و از سوی دیگر فاصله بین دولت و ملت کم‌تر شود.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای نوشته است که در نشست کوچک‌تر دیگری در کاخ ریاست جمهوری، ضمن ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان حملات اخیر به عزاران مراسم تاسوعا و عاشورا در کابل و بلخ، بر "همدلی" و "وحدت مذهبی در جامعه افغانستان" تاکید شد.

حق نشر عکس Arg
Image caption این نشست عمدتا به هدف پاسخگویی به نگرانی از پیامدهای حملات شورشیان به ویژه دو مورد حمله به دو مراسم عزاداری عاشورا برگزار شد

اگرچه در اعلامیه دفتر ریاست جمهوری مشخص نشده که منظور از "وحدت مذهبی" چیست، ولی به نظر می‌رسد که شرکت کنندگان این جلسه خواستار همبستگی پیروان دو مذهب حنفی و جعفری در کشور شدند.

در حمله مهاجمان انتحاری در شامگاه روز تاسوعا در زیارتگاه سخی در غرب کابل ۱۶ نفر و در انفجار بمبی بر سر راه عزاداران در ولایت شمالی بلخ ۱۴ نفر دیگر کشته شدند.

اگرچه مسئولیت این حملات را گروه دولت اسلامی موسوم به "داعش" به عهده گرفت، ولی به دلیل ماهیت فرقه‌ای این حملات، برخی از سیاستمداران و رهبران مذهبی در افغانستان نسبت به پیامدهای آن اظهار نگرانی کردند.

رهبران حکومت وحدت ملی و رهبران سیاسی افغانستان در حالی بر همبستگی در جامعه تاکید می‌کنند که اخیراً گروه طالبان با افزایش حملات خود بر چند شهر عمده در شمال، جنوب و غرب کشور، زمینه انتقادهای زیادی را علیه حکومت فراهم کرده است.

اما اشرف غنی، رئیس جمهوری به این رهبران گفته که "دشمنان پیشرفت و ترقی افغانستان می‎خواستند، دست‌آوردهای کنفرانس‎های وارسا (ورشو) و بعداً بروکسل و همچنان توافقنامه صلح با حزب اسلامی را کمرنگ جلوه دهند."

آقای غنی افزوده که "ما در جنگ با تروریسم منطقه‎ای و فرامنطقه‎ای قرار داریم و همیشه دشمنان مردم افغانستان تلاش کرده‎اند تا در میان قشر سیاسی تفرقه ایجاد کرده، وحدت ملی ما را خدشه دار نمایند."

در روزهای اخیر، شهرهای قندوز در شمال، لشکرگاه و ارزگان در جنوب و فراه در غرب کشور شاهد حملات شدید گروه طالبان بود؛ مقام‌های دولتی گفته‌اند که ستیزه‌جویان این گروه عقب زده شده‌اند.

موضوعات مرتبط