والی فراه: حملات طالبان در اطراف شهر فراه عقب زده شده است

حق نشر عکس EPA
Image caption نیروهای تازه نفس برای حمایت از نیروهای محلی به ولایت فراه اعزام شده اند

مقام‌های دولتی در غرب افغانستان گفته‌اند که در پی عملیات نظامی علیه طالبان، ستیزه‌جویان این گروه در حال عقب‌نشینی از حومه شهر فراه هستند.

آصف ننگ، والی فراه روز جمعه (۲۳ میزان/مهر) به بی‌بی‌سی گفت که عملیات زمینی نیروهای داخلی و حمایت هوایی نیروهای بین‌المللی در محلات شمالی و شرقی شهر فراه، مرکز ولایت فراه ادامه دارد.

او افزود که طالبان از اکثریت محلاتی که در روزهای گذشته تصرف کرده بودند، بیرون رانده شده‌اند. به گفته او، در حال حاضر از شدت جنگ کاسته شده و عملیات جستجو ادامه دارد.

والی فراه گفت که طالبانی که به فراه حمله کردند "بیگانه بودند" و در محلاتی که آن‌ها نفوذ کرده بودند، خانه‌های مردم غارت شده است.

آقای ننگ همچنین گفت که نیروهای تازه‌نفس ارتش از کابل به فراه رسیده و نیروهای بین‌المللی هم به نیروهای دفاعی و امنیتی مشورت فنی می‌دهند.

در همانحال، حمیرا ایوبی نماینده ولایت فراه در مجلس نمایندگان به بی‌بی‌سی گفت که نبرد ۹ روزه در اطراف شهر هرات به این دلیل به مراحل جدی رسید که فرماندهان نیروهای امنیتی حملات مهاجمان را جدی نگرفتند.

او افزود نیروهای امنیتی دیروز زمانی دست به عملیات جدی زدند که طالبان به دروازه‌های شهر فراه رسیده و مردم پا به فرار گذاشته بودند.

خانم ایوبی مقام‌های سیاسی، نظامی و امنیتی در غرب افغانستان و فراه را متهم به "عدم هماهنگی" کرد و گفت که به نیروهای امنیتی "یکی می‌گوید حمله کنید و دیگری می‌گوید حمله نکنید".

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای بین المللی تحت فرمان ناتو دو سال پیش فراه را ترک کردند و حالا دوباره برای مشورت دادن به نیروهای امنیتی در این ولایت بازگشته‌اند

نماینده فراه افزود: "فراه بخاطری آسیب می‌بیند که متاسفانه رهبری واحد وقوی در آن جا وجود ندارد که جنگ را مهار کند."

به گفته خانم ایوبی، ناامنی در فراه از دو سال پیش و وقتی آغاز شد که با خروج نیروهای بین‌المللی، نیروهای ارتش هم از ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) بیرون شدند و شعاع تحت پوشش امنیتی این نیروها تنگ تر شد.

او به عنوان مثال از تخلیه پایگاه بزرگ ارتش در منطقه پشت رود یاد کرد و گفت که ارتش این پایگاه را زیر عنوان "عقب‌نشینی تاکتیکی" ترک کرد و در منطقه نوبهار مستقر شد که این امر زمینه پیشروی طالبان را فراهم کرد.

خانم ایوبی گفت که بیشتر ساکنان شهر فراه از شهر بیرون شده، در بیشتر محلات شهر مراکز آموزشی، بیمارستان‌ها و مغازه‌ها بسته هستند، دسترسی به مواد غذایی و دارو دشوار شده و بیشتر ساکنان مناطق روستایی حومه شهر هم خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

والی فراه گفته است که شهر فراه در روزهای گذشته به دلیل مسدود بودن مغازه‌ها "غم‌انگیز" بود، اما روز جمعه وضعیت به حالت عادی بازگشته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption پس از امضای توافقنامه صلح بین دولت و حزب اسلامی رهبر گلبدین حکمتیار، گروه طالبان حملات خود را شدت بخشیده است

آقای ننگ ادعای ناهماهنگی بین مقام‌های امنیتی در غرب کشور به ویژه فراه را هم رد کرد و افزود که آنها فرماندهی مشترکی ایجاد کرده‌اند و علاوه بر آن، مقام‌های ارشد از کابل هم در امور آنها مداخله نمی‌کنند.

گروه طالبان همزمان با افزایش حملات خود در فراه، در ولایت‌های هلمند، ارزگان در جنوب و قندوز در شمال کشور هم دست به حملات شدیدی زدند، اما نیروهای دولتی در بیشتر موارد آنها مجبور به عقب‌نشینی کردند.

در همین حال، گروه طالبان مدعی شده که ۱۲۵ سرباز دولتی پس از آن که در اطراف شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند به محاصره این گروه درآمدند، به این گروه "تسلیم" شدند.

طالبان در وبسایت خود همچنین نوشته که فرمانده یک واحد ارتش در ولایت ارزگان با تمام نیروهای تحت امرش با تمام تجهیزات سبک و سنگین، از جمله ۳۰ تانک و مقدار زیادی مهمات به این گروه پیوسته است.

منابع دولتی هنوز درباره این ادعاهای گروه طالبان اظهار نظر نکرده است.

Image caption ناامنی در فراه از دو سال پیش وقتی آغاز شد که نیروهای بین المللی از این ولایت بیرون شدند

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط