پنجمین کنفرانس گفت‌وگوهای امنیتی هرات برگزار شد

Image caption پنجمین کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات با هدف درک پیچیدگی ناامنی در افغانستان و یافتن راه حل برای آن برگزار شده است

پنجمین کنفرانس گفت‌وگوهای امنیتی هرات با حضور مقامات و کارشناسان ۱۵ کشور و سازمان بین‌المللی برگزار شد.

در میان شرکت‌کنندگان این کنفرانس، کارشناسانی از کشورهای ایران، پاکستان، ترکیه، هند، بریتانیا، آمریکا و روسیه هم حضور داشتند.

پنج سال است که کارشناسانی از کشورهای منطقه و جهان به صورت مرتب در قلعه تاریخی اختیارالدین که قرن‌ها سنگری برای جنگ بوده، گردهم می‌آیند تا در مورد مسایل امنیتی افغانستان و منطقه گفت‌وگو کنند.

در نشست‌های اختصاصی این کنفرانس شماری از کارشناسان کشورهای مختلف جهان در مورد اوضاع امنیتی افغانستان منطقه صحبت کردند و به پرسش‌های پاسخ گفتند.

کریستین فر، استاد یک دانشگاه امریکایی که با لحن صریح صحبت می‌کرد گفت جنگ در افغانستان عوامل داخلی هم دارد اما او پاکستان را متهم کرد که از ایالات متحده پول می‌گرد و آن را به مخالفان دولت افغانستان می‌دهد.

Image caption مرادیان: دست‌آورد این کنفرانس چیزی نیست جز تلاش برای درک و تفاهم بیشتر

خانم فر گفت وقتی کشورش مالیات می‌پردازد می‌داند که بخشی از آن از طریق پاکستان به جیب طالبان می‌رود.

یاهو جینگ، سفیر چین در افغانستان، وضعیت این کشور و منطقه را پیچده خواند، اما با اشاره به برخورد کشورش با هند، که با هم منازعات تاریخی و مرزی دارند، گفت آنها توانسته‌اند از طریق گسترش همکاری‌های اقتصادی، اختلافات سیاسی را به حاشیه بکشند.

شماری از شرکت‌کنندگان این نشست و از جمله یک کارشناس کشور ترکیه بر پیروی از اتحادیه اروپا به عنوان الگویی برای همکاری منطقه‌ای تاکید کردند. آنان گفتند ایجاد اتحادیه‌ای مشابه که بر اساس مبادلات اقتصادی شکل گرفته، از افزایش منازعات جلوگیری می‌کند.

کنفرانس گفت‌وگوهای امنیتی هرات همه ساله با این نظر برگزار می‌شود که زمینه‌سازی برای صلح تنها کار دولت‌ها نیست، بلکه نهادهای اکادمیک هم می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند.

Image caption در این نشست مقامات و کارشناسان ۱۵ کشور و سازمان بین‌المللی حضور داشتند

داود مرادیان، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک، برگزارکننده این کنفرانس گفت: "ما به دنبال دست‌آورد نیستیم. ما به دنبال تفاهم هستیم. ما می‌خواهیم با برگزاری چنین نشست‌ها و ایجاد شرایط برای گفت‌وگو، تفاهم فکری و سیاسی اولا بین خود ما افغان‌ها به وجود بیاید و دوم بین ما و کشورهای بیرونی."

آقای مرادیان تأکید کرد: "دستاورد این کنفرانس چیزی نیست جز تلاش برای درک و تفاهم بیشتر."

کنفرانس گفت‌وگوهای امنیتی هرات با الهام از کنفرانس گفت‌وگوهای مونیخ آلمان، که بیش از شش دهه سابقه دارد، همه ساله در هرات برگزار می‌شود.

Image caption این نشست در قلعه تاریخی اختیارالدین شهر هرات از سوی مرکز مطالعات استراتژیک برگزار شد