آمار مرگ و میر مادران در مناطق ناامن افغانستان هنوز بالا است

حق نشر عکس AP
Image caption هنوز آمار مرگ و میر نوزدان و ماداران در مناطق ناامن و دور افتاده افغانستان بالا است

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که با توجه به کاهش قابل توجه مرگ و میر مادران در هنگام زایمان، آمار این میزان هنوز در مناطق ناامن و دور افتاده افغانستان بالا است.

زلیخا انوری، رئیس بخش بارداری وزارت بهداشت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت به رغم دست‌آوردهای زیادی که افغانستان دراین بخش داشته ولی مرگ و میر مادران در مناطق دور دست و ناامن هنوز یک چالش است.

او می‌گوید که در ولایت‌های غور در مرکز، ارزگان در جنوب، نورستان در شرق، دایکندی در مرکز و بادغیس در جنوب غرب وضعیت مرگ و میر مادران بهبود نیافته‌است.

بر اساس آمار وزارت بهداشت از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۵ میزان مرگ و میر مادران و نوزدان ۵۰ درصد کاهش یافته ‌است.

حدود یک دهه قبل از هر صد هزار زایمان، حدود ۱۲۰۰ مادر در هنگام تولد کودک جان می‌دادند. به گفته وزارت بهداشت افغانستان، این ارقام اکنون به کمتر از ۲۳۰ مورد پائین آمده است.

وزارت بهداشت اعلام کرده که خونریزی بعد از ولادت از عوامل عمده مرگ و میر ماداران است که ۵۶ درصد مادران به این دلیل جان می‌دهند.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که برنامه دارد تا سال ۲۰۳۰ میزان مرگ میر مادران را درهرصد هزار زایمان به کمتر از۷۰ مورد کاهش دهد.

افغانستان هنوز بدترین مکان در دنیا برای مادران به حساب می‌آید. مرگ و میر مادران، ازدواج‎های زود هنگام، نبود برنامه تنظیم خانواده، وضعیت بد زیر ساختهای بهداشتی و فقر گسترده عوامل این وضعیت نابسامان زنان افغانستان است.

مطالب مرتبط