اشرف غنی نهادهای دولتی را مکلف به اطلاع رسانی به مردم کرد

حق نشر عکس ARG
Image caption نی اعلام کرده که در سال جاری ۷۲ درصد خشونت علیه خبرنگاران در زمان دسترسی به اطلاعات رخ داده‌است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با صدور حکمی به نهادهای دولتی دستور داد تا برای تسریع روند معلومات‌دهی درست و به‌موقع برای مردم اقداماتی را انجام دهند.

در این حکم آمده که قانون دسترسی به اطلاعات نافذ بوده، وزرا، مسئولین دولتی مرکز و والیان ولایت‌ها مکلف‌اند تا طرزالعمل‌های موثر را با هدف تسهیل ‌بخشیدن به‌روند ارائه معلومات در مشوره با "کمیسیون نظارت و دسترسی به اطلاعات" ترتیب کنند.

آقای غنی این مقام‌های دولتی را مکلف‌ کرد تا حداقل یکبار در ماه از فعالیت‌ها و پیشرفت‌های کاری نهادهای مربوط شان، طی کنفرانس مطبوعاتی برای مردم اطلاع‌رسانی کنند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین از نهادهای دولتی خواست تا با هدف هماهنگی بهتر جهت تبادله معلومات، یک تقسیم اوقات منظمی را ترتیب کنند تا همه روزه حداقل ۱۵ دقیقه را برای سخنگویان نهادهای شان تخصیص داده، از روند فعالیت‌ها و جریانات تازه به آنها معلومات دهند.

آقای غنی سخنگویان دولت را نیز مکلف کرد که به صورت منظم جهت پاسخ به سوالات و ارایه معلومات با رسانه‌ها در ارتباط باشند.

او از تمام نهادهای دولتی خواست که فهرست سه‌تن از مسئولین ارشدشان را به‌شمول یک معاون وزارت ترتیب و با ذکر مشخصات تماس (تلفن - ایمیل) به‌رسانه‌ها معرفی نمایند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین وزرا، مسئولین دولتی مرکز و والیان را مکلف‌‌ کرد تا ماهوار به‌گونه منظم از چگونگی اجراء کاری اداره‌های مربوط شان به نهاد ‌ریاست جمهوری افغانستان (اداره امور) گزارش دهند.

چندی قبل نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان موسوم به نی اعلام کرد که سال ۲۰۱۶ بدترین سال برای خبرنگاران در بخش دسترسی به اطلاعات بوده است.

براساس اعلام این نهاد در سال جاری ۷۲ درصد خشونت علیه خبرنگاران در زمان دسترسی به اطلاعات رخ داده‌است.

براساس گزارش این نهاد، در این سال ۵۸ مورد خشونت علیه خبرنگاران در این کشور ثبت شده که ۴۲ مورد آن در زمان دسترسی به اطلاعات رخ داده است.

.

مطالب مرتبط