ژنرال دوستم: در پشت حملات شورشیان در افغانستان رئیس ستاد ارتش پاکستان قرار دارد

حق نشر عکس .
Image caption ژنرال دوستم تأکید کرد که فاریاب هیچ وقت به دست "مزدوران پاکستان" نخواهد افتاد

ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان تأیید کرد که بخشی از ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب در شمال افغانستان هنوز در کنترل گروه طالبان قرار دارد. او همچنین مدعی است که رئیس ستاد ارتش پاکستان در پشت حملات شورشیان در افغانستان قرار دارد.

ژنرال دوستم که از دیروز (شنبه، ۲۵ میزان/مهر) به فاریاب رفته است، به بی‌بی‌سی گفت بخشی از ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب که در کنترل گروه طالبان است بزودی از وجود این گروه پاک‌سازی خواهد شد.

پیش از این دفتر مطلبوعاتی ولایت فاریاب از پس‌گیری ولسوالی غورماچ خبر داده بود اما طالبان این موضوع را رد کرده است.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان مدعی است که در عقب حملات گروه طالبان رئیس ستاد ارتش و دستگاه استخبارات پاکستان قرار دارند اما تأکید کرد که ولایت فاریاب هیچ وقت به دست "مزدوران پاکستان" نخواهد افتاد.

دولت پاکستان اتهامات افغانستان مبنی بر حمایت پاکستان از طالبان و دیگر شورشیان مخالف دولت افغانستان را همواره رد کرده است.

دیشب کاروان آقای دوستم در ولسوالی غورماچ با بمب جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد که منجر به کشته شدن دست‌کم ۱۰ نفر شد؛ از جمله یک فرمانده و محافظ معاون اول ریاست جمهوری.

ژنرال دوستم اخیرا اعلام کرده بود که براساس برخی گزارش‌های اطلاعاتی اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) که اکنون در کشورهای سوریه و عراق مشغول جنگ هستند، برنامه دارند به شمال افغانستان منتقل شوند.

او گفته بود که این افراد در نظر دارند از مسیر ولایت بادغیس در شمال غرب و ولایت بدخشان در شمال شرق، در شمال افغانستان مستقر شوند.