مقام‌های ارشد دولتی افغانستان حدود یک میلیون دلار پول برق خود را نپرداخته‌اند

Image caption شرکت ملی برق افغانستان می گوید مقامهای دولتی، نمایندگان مجلس و افراد زورمند بدهکاران اصلی این شرکت هستند

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) امروز اعلام کرد که مقام‌های ارشد دولتی، نمایندگان مجلس و همچنین "افراد زورمند" شهر کابل بیش از یک میلیون دلار هزینه برق خود را نپرداخته‌اند.

این شرکت گفته که صد هزار نفر از این شرکت قرضدار هستند، ولی اکنون فهرست ۷۳ نفر از مقام‌های ارشد دولتی، نمایندگان مجلس و افراد زورمند به رسانه‌ها داده شده که بدهی آنان به بیش از یک میلیون دلار می‌رسد.

براساس فهرست منتشر شده توسط برشنا، ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بیش ۳۴ میلیون افغانی (حدود ۵۱۲ هزار دلار)، تلویزیون نورین بیش از سه میلیون افغانی ( بیش از ۵۲ هزار دلار) و محمد کریم خلیلی، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان بیش از ۵ میلیون افغانی ( بیش از ۷۸ هزار دلار) به شرکت برشنا بدهکارند.

نام‌های شماری از اعضای مجلس نمایندگان، سیاستمداران ارشد، فرزندان رهبران جهادی، شرکت‌های خصوصی و دیگران یکجا با مقدار بدهکاری‌شان مشخصا اعلام شده است.

آقای توحیدی افزود که این افراد بدهکاران دایمی شرکت برق افغانستان هستند که به دلیل بدهکاری یا به افراد فنی شرکت اجازه قطع برق‌شان داده نشده یا اینکه بعد از قطع برق دوباره خودشان برق را وصل کرده‌اند.

او گفت که از حدود یک سال قبل که شرکت برشنا فهرست این افراد را اعلام کرده تاکنون حدود ۶۵ درصد از بدهکاران بدیهی‌های خود را پرداخت کرده‌اند.

آقای توحیدی از تمام بدهکاران خواست در صورتی‌که بدهکاری آنان کمتر از ۱۰۰ هزار افغانی است، به شرکت برق کابل مراجعه و بیشتر از آن می‌توانند برای قسط ‌بندی در پرداخت بدیهی‌هایش به شرکت برشنا مراجعه کنند.

او گفت که شرکت ملی برق نام این افراد را به نهادهای عدلی و قضایی افغانستان داده است.

۳ سال پیش شرکت برق افغانستان اعلام کرده بود که سالانه به ارزش ۳۰ میلیون دلار آمریکایی برق به طورغیرقانونی توسط مقام‌های دولتی، فرماندهان سابق جهادی و افراد زورمند مصرف می‌شود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط