سازمان ملل: جنگ‌های ۹ ماه گذشته افغانستان ۲۵۰۰ کشته غیرنظامی بجا گذاشته است

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان ملل از ۲۰۰۹ تا حال ثبت تلفات غیرنظامی را آغاز کرده است

سازمان ملل می‌گوید کشیده شدن نبردها به مناطق پرجمعیت افغانستان، آسیب‌‌های شدید به غیرنظامیان در این کشور وارد کرده است.

این سازمان با انتشار گزارشی اعلام کرده است که در ۹ ماه نخست امسال نبردها در افغانستان جان ۲۵۶۲ غیرنظامی را گرفته و ۵۸۳۵ غیرنظامی را زخمی کرده است.

به همین تعداد غیرنظامی در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۵ نیز کشته و زخمی شده بودند که به گفته سازمان ملل انعکاس دهنده شدت نبرد در دو سال گذشته است.

سازمان ملل از سال ۲۰۰۹ تا حال روند ثبت تلفات غیرنظامیان در افغانستان را آغاز کرده است و تلفات غیرنظامی در دو سال گذشته در بالاترین سطح قرار گرفته است.

گزارش سازمان ملل روشن می‌سازد که نبردهای جبهه‌ای میان نیروهای دولتی و شورشیان اسلام‌گرا دلیل ۴۰ درصد تلفات غیرنظامی بوده است.

در این گزارش آمده که بخش عمده قربانیان امسال کودکان بوده‌اند و ۶۳۹ کودک کشته شده و ۱۸۲۲ کودک زخمی شده‌اند که افزایش ۱۵ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

براساس این گزارش طالبان و دیگر گروه‌های جنگجو موجب ۶۰ درصد مجموع تلفات غیرنظامی در نه ما گذشته در افغانستان بوده‌اند و حملات انتحاری و دیگر فعالیت‌های آنها جان ۱۵۶۹ غیرنظامی را گرفته و ۳۵۷۴ غیرنظامی را زخمی کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption در گزارش سازمان ملل آمده که بخش عمده قربانیان نبردهای امسال کودکان بوده‌اند و ۶۳۹ کودک کشته شده و ۱۸۲۲ کودک زخمی شده‌اند

گزارش همچنین گفته که تلفاتی که در نتیجه اقدامات جنگی نیروهای دولتی افغانستان ایجاد شده، ۴۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

سازمان ملل گفته که اقدامات جنگی نیروهای دولتی افغانستان در این مدت جان ۶۲۳ غیرنظامی را گرفته و موجب زخمی شدن ۱۲۷۴ غیرنظامی دیگر شده است.

گزارش توضیح داده که قسمت عمده تلفات غیرنظامی در نتیجه اقدامات نیروهای دولتی مربوط به حملات هوایی این نیروها و متحدان بین‌المللی شان است.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان در بیانیه‌ای گفته است: "افزایش نبردها در مناطق پر جمعیت بر همه طرف‌های درگیری این موضوع را الزامی می‌سازد تا تمام تدابیر ویژه را برای آسیب نرساندن به غیرنظامیان اتخاذ کنند."

سازمان ملل در این گزارش همچنین حملات گروه‌هایی شورشی را که مستقیما غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد با شدیدترین لحن محکوم کرده و از جمله به حمله به مظاهره‌کنندگان "جنبش روشنایی" در ماه ژوئیه امسال اشاره کرده که در ۸۵ نفر کشته و ۴۱۳ نفر زخمی شدند.

مسئولیت این حمله را گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش به عهده گرفت.

Image caption آمار تلفات سالانه غیرنظامیان افغان از سال ۲۰۰۷ تا کنون