هیات طالبان از قطر برای مذاکره با مقام‌های پاکستان به اسلام ‌آباد سفر کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هیات طالبان در دو روز گذشته در پاکستان با مقامات این کشور گفت‌وگو کرده است

گروه طالبان سفر هیات سه نفره این گروه به اسلام آباد را تایید کرده اما گفته‌اند که این هیات برای گفت‌وگو در مورد وضعیت مهاجران افغان در این کشور با مقامات پاکستانی دیدار کرده‌اند.

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که هیات بلندپایه از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر به پاکستان رفته و با مقامات امنیتی این کشور در مورد مذاکرات احتمالی صلح با دولت افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان به بی‌بی‌سی گفت براساس معلومات او یک هیات گروه طالبان روز چهارشنبه به اسلام آباد آمدند اما او از محتوای گفت‌وگوهای طالبان با مقامات پاکستانی ابراز بی‌خبری کرد.

یک منبع دیگر دولت افغانستان در کابل که نخواست اسمش فاش شود، به بی‌بی‌سی گفت که در این هیات، مولوی شهاب‌الدین دلاور، سفیر پیشین طالبان در پاکستان، ملا جان محمد، وزیر خارجه پیشین طالبان و ملا سلام حنفی از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر و شماری از اعضای شورای کویته ' حضور دارند و در دیدار با مقامات پاکستانی در مورد نشست‌های اخیر این گروه و دولت افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

اما وزارت خارجه پاکستان از سفر این هیات طالبان ابراز بی‌خبری کرده است.

این ملاقات چند روز بعد از آن صورت گرفته که منابع طالبان و دولت افغانستان تایید کردند که ملا عبدالمنان، برادر ملا عمر و معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان در حضور یک دیپلمات آمریکایی در دوحه قطر با هم دیدار کرده‌ و در مورد آغاز دوباره روند صلح صحبت ‌کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان امروز در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی سفر هیات طالبان و دیدار آنها با مقامات پاکستانی را تایید کرد اما گفت که این دیدار به هدف رسیدگی به وضعیت مهاجران افغان در پاکستان صورت گرفته که اخیرا با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند و این موضوع را رد کرد که این هیات در مورد مذاکرات صلح با مقامات پاکستان دیدار کرده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption دو دور مذاکره میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر، جایی‌که دفتر طالبان قرار دارد، صورت گرفته است

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا امروز گزارش داده که دو عضو ارشد طالبان به این روزنامه گفته‌اند که طالبان و آمریکایی‌ها اخیرا چند بار در قطر گفت‌وگو کرده‌اند و به گفته این منابع پیشرفت‌هایی هم حاصل شده است.

یک منبع طالبان به گاردین گفته که ملا هبت‌الله آخوند، رهبر طالبان تلاش دارد روند مذاکرات با دولت افغانستان و آمریکا را تسریع کند.

او گفته: "پاکستان و بقیه همسایه‌های افغانستان نیز تدریجا جز این روند خواهند شد. پاکستان یک کشور مهم است و شکی نیست که آنها باید در این روند دخیل باشند."

یک منبع دیگر طالبان به خبرگزاری رویترز گفته که به پاکستان در مورد نشست‌های قطر اطلاع داده شده بود اما آنها فکر می‌کنند که پاکستان اخیرا چند عضو ارشد طالبان را به این دلیل بازداشت کرده که نارضایتی‌اش را در مورد دخیل نبودن در روند صلح ابراز کند.

اخیرا گزارش‌هایی منتشر شد که پاکستان ۷ تن از اعضای 'شورای کویته 'را بازداشت کرده است که نام‌های ملا احمد الله نانی، رئیس کمیسیون جلب و جذب این گروه و ملا صمد ثانی در میان این افراد است.

رحیم‌الله یوسفزی، خبرنگار پاکستانی به بی‌بی‌سی گفت که احتمالا یکی از موضوعات مورد گفت‌وگو در دیدار هیات طالبان با مقامات پاکستانی همین موضوع بازداشت چند عضو ارشد این گروه در پاکستان باشد.

در همین حال یک مقام غربی به روزنامه گاردین گفته که احتمالا دیدار هیات طالبان با مقامات پاکستان ربطی به مذاکرات صلح در دوحه نداشته است.

او که نخواسته از او نام گرفته شود، گفته این تلاشی است از سوی اسلام‌ آباد تا "وضعیت را دوباره زیر کنترل خود در آورد و از فشار فزاینده آمریکا و انزوای بین‌المللی خود را نجات دهد."

قبل از این اسلام آباد نقش کلیدی در روند صلح افغانستان داشت و پیش از دیدارهای قطر، آخرین دیدار رسمی نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان سال گذشته با میانجی‌گری پاکستان در نزدیکی اسلام آباد برگزار شد.

اما پس از فاش شدن مرگ ملا عمر، این مذاکرات به هم خورد و از آن زمان تاکنون روابط دولت افغانستان و پاکستان رو به تیرگی گذاشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دولت افغانستان پاکستان را متهم کرده که به طالبان در بلوچستان پناه داده است

موضوعات مرتبط