گروه 'میم' شخصیت‌های تئاتر سایه در کابل

Image caption دو سال از عمر گروه تئاتر سایه در افغانستان می‌گذرد

دسته‌ای از هنرمندان جوان در کابل، نمایش تئاتر سایه را راه انداخته‌اند. بیشتر اجرای این گروه، داستان‌های افسانه‌ای است. اکثر شخصیت‌های پشت پرده این نمایش‌ها هم دختران اند. گروهی که در کابل آموزش دیده و نمایش‌هایی هم در ولایات داشته است.

شامگاهی که این گروه در خانه فرهنگ افغانستان نمایش اجرا می‌کرد، صندلی‌ها کم کم از تماشاچیان پر می‌شد که تاریکی شب همه جا را فرا گرفت. اما روشنی چراغ‌های فرهنگ‌سرا، از تاریکی شب کاسته بود.

شخصیت‌های این نمایش پشت پرده نورافکن، برای اجرای داستان افسانه‌ای "شیرین" آمادگی می‌گرفتند. افسانه‌ای از بدرفتاری با زنان در این کشور جنگ زده.

Image caption اکثر شخصیت‌های پشت پرده این نمایش‌ها دختران اند

خانه فرهنگ افغانستان، پاتوق این هنرمندان شده، گرچند اوضاع امنیتی در کابل هم پیچیدگی‌هایش را دارد. شخصیت‌های آموزش دیده این نمایش، عروسک‌های پلاستیکی را پشت پرده و نورافکن، همزمان با آهنگ حرکت می‌دادند.

طاهره رضایی یکی از ده عضو گروه موسوم به 'میم ' در کابل است. دو سال پیش آموزش اجرای تئاتر سایه را دیده است.

Image caption طاهره رضایی دو سال است که عضو گروه میم است

او می‌گوید: "عروسک‌ها را به وسیله دست پشت پرده پراجکتور (نورافکن) مطابق به آهنگ حرکت می‌دهیم. این کار سخت است که باید نور، صدا و اجرا هماهنگ صورت بگیرد."

انتقال احساس اجرا برای مخاطب ویژگیهای خود را دارد. این کار برای این شخصیت‌ها حالا آب خوردن شده است.

فاطمه رسولی یکی دیگر از اعضای گروه میم می‌گوید: "صورت ما را کسی نمی‌بیند ولی احساس اجرا باید برای تماشاچیان واقعی باشد. اگر صحنه جنگ باشد باید به همان شکل حرکت بدهیم و یا اگر احساس ترس باشد هم."

Image caption بیشتر اجرای این گروه، داستان‌های افسانه‌ای است

شرایط نابسامان امنیتی، اقتصادی و اجتماعی موانع راه فعالیت این گروه بوده که حالا هم به قوت خود باقی است اما علاقمندی بازیگران، ترس از تاریکی شب را از آنها ربوده است.

ظاهر شدن در چهره یک زن مبارز ولو افسانه‌ای هم برای فاطمه رسولی مایه امید شده است. او در این گروه نقش شیرین را با عروسک بازی می‌کند .

او می‌گوید: "وقتی کارگردان داستان را برایم تشریح می‌کرد که شرین یک شخصت مبارز بوده، خوشم آمد. حالا وقتی پشت صحنه در نقش شیرین عروسک‌ را حرکت می‌دهم احساس خوبی دارم؛ احساس غرور."

Image caption پشت پرده نمایش گروه میم

دو سال از عمر این گروه می‌گذرد. آنها بیش از سی نفر را برای اجرا در چند ولایت هم آموزش داده اند.

کاوه آیریک بنیانگذار این گروه می‌گوید که حمایت‌ها کم است و جیب‌های‌شان هم خالی. بیشتر اجرای نمایش‌های‌شان به کمک تماشاچیان صورت می‌گیرد.

آقای آیریک می‌گوید: "ما برای راه اندازی تئاتر سایه، مشکل مالی داشتیم. هیچ ارگان و نهادی حاضر نشد که روی تئاتر سایه سرمایه گذاری کند. ما ناگزیر شدیم از مردم کمک بخواهیم تا بودجه اولیه را تدارک دهیم."

Image caption تماشاچیان نمایش گروه میم

زادگاه تئاتر سایه کشور چین است. اما به کابل از ایران آورده شده، توسط همین گروه که در آن کشور مهاجر بوده‌اند.

جا افتادن تئاتر سایه هم راه پرپیچ و خمی خواهد داشت. گروه میم در دو سال گذشته چهار اجرا در کابل داشته آن هم با دشواری‌های زیاد.

موضوعات مرتبط