مجلس افغانستان وزرای بهداشت، مبارزه با مواد مخدر و داخله را استجواب کرد

مجلس حق نشر عکس Empics
Image caption مجلس افغانستان امروز سه وزیر را استجواب کرد

پس از نشر گزارش افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان، مجلس نمایندگان این کشور، وزرای بهداشت، مبارزه با مواد مخدر و امور داخله (کشور) افغانستان را استجواب کردند.

گزارشی که روز گذشته از سوی سازمان ملل و وزارت مبارزه با مواد مخدر نشر شد، نشان می‌دهد که در افغانستان کشت مواد مخدر در سال ۲۰۱۶ ده درصد و تولید آن ۴۳ درصد نسبت به ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

مجلس نمایندگان افغانستان نیز پس از نشر این گزارش، با توجه به افزایش شمار معتادان در افغانستان، وزرای مبارزه با مواد مخدر، داخله و صحت را فرا خواند.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان وضعیت کنونی را نگران کننده خوانده می‌گویند که حکومت باید هرچه زودتر به آن رسیدگی کند.

شماری از نمایندگان می‌گویند که تجارت مواد مخدر عوامل بیرونی داشته و شماری از کشورها را در این تجارت متهم می‌کنند.

برخی نمایندگان نیز از وضعیت امنیتی در کشور شکایت کرده و می‌گویند که حکومت باید هر چه زودتر در این زمینه توجه جدی کند.

روز گذشته مقامات، افزایش ناامنی ها را یکی از دلایل افزایش کشت کوکنار خوانده بودند.

تاج محمد جاهد، وزیر داخله افغانستان، می‌گوید که افغانستان با یک جنگ اعلان ناشده روبرو است و دهشت‌افگنان جهانی در افغانستان می‌جنگند، اما حکومت افغانستان توانسته مخالفانش را از پا درآورد.

آقای جاهد نیز می‌پذیرد که در کنار ناامنی، کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر از چالش‌هایی است که دولت با آن روبرو است و مقابله با آن نیاز به مبارزه مشترک دارد.

در همین حال، بازمحمد احمدی، معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله می‌گوید که حدود سه میلیون تن در کار و بار مواد مخدر مصروف اند و اداره آنها با ۲۵۰۰ نفر تشکیل نمی‌تواند به گونه شاید و باید با آن مبارزه کند.

اما وزیر داخله به نمایندگان اطمینان داد که دولت افغانستان اراده قوی برای مبارزه با مواد مخدر دارد.

Image caption آقای فیروز افزود که امسال شمار مراکز تداوی معتادین را به ۱۰۹ افزایش داده اند

فیروزالدین فیروز وزیر صحت افغانستان نیز در نشست امروزی مجلس، اعتیاد به مواد مخدر را "سونامی خاموش" خوانده، گفت که مبارزه مشترکی را با همکاری وزارت حج و اوقاف و علمای کشور برای جلوگیری تبلیغات علیه این روند راه اندازی کرده‌اند.

آقای فیروز افزود که امسال شمار مراکز تداوی معتادین را به ۱۰۹ افزایش داده‌اند.

او همچنین از ایجاد یک مرکز ۲۰۰ بستری زنانه در کابل، ایجاد مراکز زنانه در بلخ و هرات و ساخت ۵ مرکز ۱۵۰ بستری در ولایت‌های هلمند، نیمروز و ننگرهار به عنوان برنامه‌های دیگری یاد کرد که وزرات صحت کار آنها را روی دست دارد.

به باور وزیرصحت، برای مبارزه با این پدیده نیاز است تا یک کارگاه ملی به همکاری نهادهای داخلی و بیرونی که در این زمینه کار می‌کنند، راه اندازی شود و استراتیژی مشخص و عملی طرح شود.

او همچنین به کمبود بودجه در این بخش اشاره کرد و افزود: "پولی که دولت برای مبارزه تخصیص می‌دهد، در مقابل پولی که مافیا برای ترویج اش می‌پردازند بسیار تفاوت دارد... دسترسی به مواد مخدر بسیار آسان است. ما مریض هایی داشتیم که سه، چهار بار تداوی شدند اما دوباره معتاد شدند."

سلامت عظمیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر، نیز به نمایندگان مجلس گفت که مبارزه با تولید، کشت، قاچاق و اعتیاد به این مواد نیاز به مبارزه مشترک و همه جانبه داخلی و بیرونی دارد.

خانم عظیمی ناامنی را از دلایل اساسی افزایش کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان می‌داند.

ساخت ۲۰ کلینیک تداوی معتادین مواد مخدر، ایجاد شفاخانه ۱۵۰۰ بستری، آموزش دادن حرفه به معتادین که ترک اعتیاد کرده‌اند، ایجاد دو مرکز ۱۵۰ بستری در ننگرهار و یک مرکز در هلمند از دستاوردهای این وزارت است که وزیر مبارزه با مواد مخدر به آن اشاره کرد.

مطالب مرتبط