سفارت عربستان در کابل حوثی‌ها را به پرتاب موشک به سوی مکه متهم کرد

حق نشر عکس Saudi Embassy Kabul
Image caption این نخستین بار از زمان آغاز عملیات ائتلاف به رهبری عربستان در یمن در مارس ۲۰۱۵ است که سفارت این کشور در افغانستان اقدام به انتشار بیانیه و اطلاع‌رسانی در مورد نبردها در یمن می‌کند

سفارت عربستان سعودی در افغانستان در بیانیه‌ای کم سابقه پس از آغاز عملیات نظامی این کشور در یمن، از موشک پرانی حوثی‌های یمن به جانب شهر مکه خبر داده است.

در خبرنامه‌ای که از جانب سفارت این کشور در کابل به زبان‌های عربی و فارسی منتشر شده، گفته شده که این سفارت به اطلاع همه شهروندان افغانستان می‌رساند که حملات شبه نظامیان حوثی در یمن به داخل این کشور و مناطق مرزی عربستان منحصر نمانده و آنها اکنون با موشک‌های خود شهر مکه، "نزول گاه وحی و قبله مسلمانان" را هم هدف قرار می دهند.

حوثی‌ها این ادعا را به شدت تکذیب کرده‌اند و گفته‌اند که هدفشان فرودگاه نظامی جده بوده است.

این نخستین بار از زمان آغاز عملیات ائتلاف به رهبری عربستان در یمن در مارس ۲۰۱۵ است که سفارت این کشور در افغانستان اقدام به انتشار بیانیه و اطلاع‌رسانی در مورد نبردها در یمن می‌کند.

دولت افغانستان در پی آغاز این عملیات نظامی سال گذشته حمایت خود را از عربستان سعودی در ارتباط با جنگ یمن اعلام کرد و گفت که "افغانستان در دفاع از سر زمین مقدس حرمین شریفین با تمام نیرو در کنار دولت و مردم برادر و مسلمان کشور عربستان سعودی، در صورت بروز هر نوع تهدید قرار دارد."

این موضع‌گیری دولت افغانستان با واکنش‌های زیادی در داخل جامعه افغانستان مواجه شد و گروهی آن را خلاف عرف بی‌طرفی افغانستان در منازعات منطقه‌ای خواندند.

مقامات عربستان دو روز پیش اعلام کردند که یک موشک بالستیک دوربرد را که توسط شبه نظامیان حوثی شلیک شده بود، در نزدیکی شهر مکه منهم کرده‌اند.

حوثی‌ها گفته‌اند که هدف این موشک شهر جده بوده، نه شهر مقدس مکه.

خبرنامه سفارت افغانستان در کابل به نقل از مشاری حربی، معاون سفیر عربستان در کابل گفته است: "دولت عربستان و ائتلاف عربى حامى مشروعیت در یمن را که بر اساس درخواست حکومت مشروع یمن ساخته شده، مسئولیت ناکام ماندن تلاش‌های بین‌المللى برای حل قضیه یمن را بنابر قطعنامه شماره ۲۲۱۶ شوراى امنیت بر عهده شبه نظامیان حوثى می‌داند".

عربستان و متحدانش حدود یک سال و نیم پیش و بعد از پیشروی حوثی‌ها در یمن حملات هوایی خود را در این کشور آغاز کردند.