کمک ۱۲۰ میلیون دلاری بانک جهانی برای کاهش فقر در افغانستان

فقر در افغانستان حق نشر عکس World Bank
Image caption نمایه فقر در افغانستان. در مناطق روستایی افغانستان چهار پنجم جمعیت گرفتار فقر و مشغول کارهای بی ثبات و آسیب پذیرند

بانک جهانی اعلام کرده که ۱۲۰ میلیون دلار برای تامین خدمات اجتماعی از جمله افزایش دسترسی به آب آشامیدنی و تقویت نظام مالی افغانستان کمک می‌کند.

مقام‌های این بانک گفته‌اند که مبلغ صد میلیون دلار این کمک در چهارچوب برنامه "پیمان شهروندی" دولت افغانستان برای فراهم کردن خدمات اجتماعی مانند تهیه آب آشامیدنی در مناطق روستایی و چهار شهر بزرگ هزینه خواهد شد.

براساس اعلام بانک جهانی، با هزینه این مبلغ حدود سه میلیون و چهارصد هزار نفر در افغانستان به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی پیدا خواهند کرد.

رابرت سام، رئیس دفتر بانک جهانی در افغانستان گفته که ۲۰ میلیون دلار دیگر این کمک برای تقویت نظام مالی حکومت افغانستان، به ویژه بانک مرکزی این کشور خواهد بود.

آقای سام گفته که هدف اصلی این کمک ها تقویت دولت افغانستان و کاهش فقر از طریق بالا بردن ظرفیت های داخلی در این کشور است.

حق نشر عکس World Bank
Image caption میزان فقر در مناطق مختلف افغانستان براساس آمار بانک جهانی. مصرف نامتوازن بودجه ملی و کمکهای خارجی، باعث توسعه نامتوازن شده است

پس از ناامنی، فقر دومین چالش اصلی بر سر راه حکومت افغانستان است، چرا که براساس آمار بانک جهانی، ۳۶ درصد از جمعیت ۳۲ میلیونی این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

داده‌هایی که از جانب این بانک ثبت شده بیانگر آن است که درآمد سرانه این کشور پس از فروپاشی رژیم طالبان در ۲۰۰۱ به سرعت رو به رشد نهاد و در سال ۲۰۱۳ به ۷۳۰ دلار رسید، اما با خروج نیروهای بین‌المللی دوباره رو به کاهش نهاد و در حال حاضر این آمار ۶۳۰ دلار است.

افغانستان یکی از فقیرترین کشورهای جهان است. جنگ، ناامنی و بیکاری، بیسوادی گسترده، آوارگی ده‌ها سال است که دامن مردم این کشور را گرفته است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط