قطع برق، تاجیکستان را سه ساعت در تاریکی فروبرد

Image caption آسیب دیدن نیروگاه آبی "نارک" تاجیکستان را در تاریکی فرو برد

آسیب دیدن نیروگاه آبی "نارک" از بزرگ‌ترین تاسیسات انرژی تاجیکستان، باعث شد بخش عظیمی از این کشور به مدت سه ساعت در تاریکی فرو رود.

این حادثه ساعت ۷ جمعه شب به وقت محلی رخ داد و دقایقی بعد کاربران اینترنت از گوشه و کنار تاجیکستان از قطع برق در محله‌های زندگی خود خبر دادند.

خیابان‌های شهر دوشنبه پس از این حادثه تا حوالی ساعت ۲۲ به وقت محلی کاملا تاریک بود.

در ساعات اولیه بعد از این حادثه مقام‌های شرکت "برق تاجیک" در دسترس نبودند و تلفن‌های ادارات برق هم از کار افتاده بود.

دیرتر یکی از کارمندان این شرکت در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، به بی‌بی ‌سی گفت که قطع برق به خاطر آسیب دیدن بخشی از نیروگاه "نارک" رخ داده و یک خط ۲۲۰ ولتی این نیروگاه از کار افتاده است.

به استثنای ولایت خودمختار کوهستان بدخشان که برق آنجا در نیروگاهی دیگر تولید می شود و از سیستم برق مرکزی تاجیکستان مجزا است بقیه مناطق تاجیکستان قطع برق سراسری را تجربه کردند.

هنوز روشن نیست بخشی از تاسیسات مهم و کارخانه‌های بزرگ این کشور، مانند کارخانه آلومینیوم تاجیکستان، "تالکو"، که بخش اعظمی از نیروی تولید این نیروگاه را مصرف می کند، بر اثر این حادثه آسیب دیده‌اند یا خیر.

کارشناسان می گویند نیروی برق این کارخانه باید به طور متصل تامین باشد.

ساکنان تاجیکستان در اثر این حادثه امکان تماشای تلویزیون و شنیدن رادیو را هم نداشتند و تنها از طریق تلفن‌های همراه به اخبار اینترنتی دسترسی داشته‌اند و این موضوع بسیاری از شهروندان تاجیک را به طور موقت در انزوای خبری قرار داد.

Image caption نیروگاه "نارک" بیش از ۷۰ درصد برق تاجیکستان را فراهم می کند

نیروگاه "نارک" که بزرگ ترین نیروگاه در تاجیکستان محسوب می شود، بیش از ۷۰ درصد برق این کشور فقیر آسیای میانه را با جمعیتی بیش از هشت میلیون نفر فراهم می‌کند.

این نیروگاه جزئی از مجموعه نیروگاه‌های آبی است که بر رودخانه وخش، در جنوب تاجیکستان در زمان شوروی ساخته شده‌اند.

با وجود داشتن نیروگاه‌های زیاد، تاجیکستان همه ساله از کمبود برق رنج می‌برد و انتقال برق به منطقه‌های روستایی این کشور در فصل‌های پاییز و زمستان به طور محدود یا به صورت جیره‌بندی شده انجام می‌شود.

قطع سراسری برق در تاجیکستان جمعه‌شب زمانی رخ داد که قرار بود صبح روز شنبه امامعلی رحمان، رئیس جمهوری این کشور، در مراسمی مجرای رودخانه "وخش" را برای ساخت نیروگاه "راغون" ببندد.

اجرای این طرح را که ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار هزینه خواهد برد، شرکت ایتالیایی "سالینی ایمپرجیلو" به عهده گرفته است.

مطالب مرتبط