مجلس افغانستان: دولت در اداره امور ناکام است؛ ارگ: مجلس برنامه کاری ندارد

مجلس حق نشر عکس WJ
Image caption ارگ و مجلس نمایندگان افغانستان همدیگر را به کفایتی متهم کردند

بیشتر صحبت‌ها در نشست علنی امروز شنبه هشتم عقرب/ آبان در مجلس نمایندگان افغانستان به اختلاف رهبران حکومت وحدت ملی اختصاص یافته بود. شماری از نمایندگان مدعی بودند که اختلاف بر سر "قدرت و منابع دولتی" باعث اختلاف میان رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان و ناکامی آنان در اداره امور مملکت شده‌‌است.

ریاست جمهوری افغانستان در مقابل می‌گوید که ساختارها در افغانستان براساس اصل تفکیک قوا است. مجلس نمایندگان اول به مشکلات خود رسیدگی کند چون روزهای زیادی این مجلس برنامه کاری نداشته‌است.

به گفته شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، مجلس نمایندگان بهتر است که توصیه‌های را که به حکومت می‌کند به همکارانش کند تا مشکل خود آنان حل شود.

نمایندگان مجلس با اشاره به سخنان اخیر ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور که گفته بود، آقای غنی قدرت را در کشور در انحصار خود گرفته، افزودند که اختلاف میان رهبران حکومت وحدت ملی بر سر روحیه مردم و نیروهای امنیتی افغانستان تاثیر منفی گذاشته است.

نمایندگان چه گفتند؟

نمایندگان از رهبران حکومت افغانستان خواستند که برای حل مشکلات خود به توافق برسند.

شماری از نمایندگان مجلس افغانستان مدعی شدند که امنیت ملی افغانستان در خطر است و مجلس نمایندگان باید برای نجات کشور طرحی را برای حل اختلاف رهبران حکومت وحدت ملی به راه اندازند.

سرور عثمانی، نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان گفت که این اختلاف‌های رهبران حکومت وحدت ملی بر امنیت، فساد و سایر ابعاد جامعه تاثیر گذاشته است.

خلیل احمد شهید زاده، نماینده مردم هرات نیز گفت که بزرگان و رهبران حکومت وحدت ملی به شکلی اختلافات خود را بروز داده‌اند که شکاف بزرگ میان مردم و ملت ایجاد کرده‌اند.

شاه گل رضایی، نماینده مردم غزنی نیز گفت که شکاف اجتماعی به بیشترین حد خودش رسیده و اختلاف‌ها میان هفت نفر از رهبران حکومت وحدت ملی بر سر تقسیم "قدرت و منابع" است.

خانم رضایی آنچه که میان رهبران حکومت وحدت ملی رخ داده را مایه "شرمساری" دانست و گفت که این رهبران اکنون از زبان رسانه‌ها با هم حرف می‌زنند و هر کدام در صدد سفید کردن رفتار خود هستند.

دفتر رئیس جمهور چه گفت؟

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری نیز می پذیرد این اختلاف‌ها ذهن شهروندان افغانستان به خود مشغول کرده‌است.

او با اشاره به اینکه قانون اساسی افغانستان صلاحیت معاونان رئیس جمهوری را مشخص کرده، افزود: "رئیس جمهور انتظار دارد که همکارانش به حیث شریک مسئولیت پذیر قدرت وظایف خود را مسئولانه انجام دهند. چون ما در برابر قانون اساسی و مردم افغانستان پاسخ گو هستیم."

او در پاسخ به این اتهام که رئیس جمهور قدرت را به انحصار خود در آورده، گفت که رئیس جمهوری افغانستان اکثریت برنامه‌هایش را از طریق چندین مرجع که به صورت شورا اداره می‌شود، به پیش می‌برد و اکثر رهبران، عضویت این شوراها را دارند که "خود تشریف ندارند و صندلی‌های برخی برای مدتها خالی مانده‌است".

او گفت که در این شورا به تمام اعضا فرصت بحث و تبادل نظر داده می‌شود.

به گفته او اختلاف به اندازه مطرح شده نیست و تنوع دیدگاه‌ها از مولفه‌های دموکراسی است.

واکنش‌ها به اظهارات اخیر

عطا محمد نور، والی بلخ اعلام کرده که افغانستان نیاز به همبستگی و اتحاد دارد، حرف‌های قومی و دسته بندی‌ها به نفع هیج طرف تمام نمی‌شود و ضرر آنرا مردم افغانستان متقبل می‌شود.

او از تمام احاد مردم خواست که انرژی خود را برای توسعه، ثبات، امنیت و رفاه مردم متمرکز سازند.

سرور دانش، معاون دوم آقای غنی نیز دیروز درمراسم بزرگداشت قربانعلی عرفانی، یکی از رهبران جهادی، گفته بود که یکی از چالش‌های خطرناک و حتی خطرناکتر از جنگ و ناامنی، خطر قومی سازی در کشور است.

او افزوده که از اظهارات "جدل برانگیز و ناامید کننده" رهبران سیاسی و حکومتی متاسف است.

آقای دانش گفته بود: "با شناخت و ارتباط نزدیکی که [با آقای غنی] دارم، به جرئت می‌توانم ادعا کنم که شخص رئیس جمهور مبرا از افراط گرایی قومی و نژادی هستند و در اصول به همه مسایل کشوری با دید وسیع تخنیکی (فنی) و بر اساس معیارهای شفافیت و شایستگی می‌نگرند."

مطالب مرتبط