ارگ: طالبان درمدت دو ماه به ارزش ۳۰ میلیون دلار زیربناها را نابود کرده‌است

حق نشر عکس مرتضوی
Image caption دولت می گوید که بیش از ۳۰۰ مکتب توسط نیروهای وابسته به گروه طالبان تخریب شده‌است

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که گروه طالبان در مدت دو ماه گذشته به ارزش بیش از دومیلیارد افغانی (حدود ۳۰ میلیون دلار) زیر ساختها و ساختمان‌های عمومی را ویران کرده‌اند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز هشتم عقرب/ آبان در یک نشست خبری در کابل گفت که در این دو ماه گذشته حملات گروه طالبان در ۱۱ولایت کشور افزایش یافته بود.

او افزود که این ولایت‌ها عبارتند از قندوز در شمال شرق، فراه در جنوب غرب، ارزگان، هلمند در جنوب، ننگرهار در شرق، غزنی در جنوب، فاریاب، سرپل و بغلان در شمال، پکتیا در جنوب شرق و بادغیس در شمال غرب افغانستان.

او می‌گوید که در این مدت ۳۰۲ مکتب/مدرسه توسط طالبان نابود و همچنین ۴۱ مرکز بهداشت ویران شده‌است.

آقای مرتضوی با اشاره به اینکه ۵۰ مسجد در ۱۱ ولایت آسیب جدی دیده، افزود که در این مدت بیش از پنج هزار منزل نیز صدمه دیده‌اند.

او گفت که در این جنگ دوماهه بیش از ۱۸۰۰ مغازه/ دوکان، ۴ ساختمان دولتی، شش پل و ۲۹۳ گذرگاه، ۵۰ مسجد آسیب دیده و ۱۲۳ کیلومتر جاده نابود شده است.

افراد مسلح یک مکتب دخترانه را در شمال افغانستان آتش زدند

منابع محلی ولایت جوزجان در شمال افغانستان اعلام کردند که افراد مسلح شب گذشته یک مدرسه دخترانه را در ناحیه دوم شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان آتش زدند.

رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان به بی‌بی‌سی گفت که دو فرد مسلح ناشناس شب گذشته این محل را آتش زدند و به نگهبانان مدرسه نیز گفته که از دختران بخواهند که دیگر به مدرسه نیایند.

ژنرال عبد الرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان نیز اکنون در شهر شبرغان مستقر است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط