فعالان 'جنبش روشنایی' می‌گویند که مذاکره با حکومت حتی آغاز نشده است

حق نشر عکس FB
Image caption در حالی که معترضان می‌گویند مذاکره با دولت حتی آغاز نشده، دولت می‌گوید همزمان با دو گروه در حال مذاکره است

گروهی از معترضان بهدولت افغانستان موسوم به "جنبش روشنایی" حکومت وحدت ملی را به عدم صداقت در مذاکره بر سر مسیر خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان به کشور متهم کرده‌اند.

شورای عالی مردمی این جنبش روز پنجم میزان/مهر در پی درخواست کمیسیون مستقل حقوق بشر، نمایندگی سازمان ملل و شماری از نهادهای مدنی و ابراز آمادگی حکومت برای مذاکره، تظاهرات برنامه‌ریزی شده ششم میزان را به تعویق انداخت.

اما رهبران این جنبش امروز شنبه ۸ عقرب/آبان در یک نشست خبری اعلام کردند که حکومت "صادق نبوده" و در چند هفته گذشته مذاکرات حتی آغاز نشده است.

این در حالی است که یکی از سخنگویان دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته است که یک مشاور رئیس جمهوری در حال حاضر هم با شورای عالی مردمی که کریم خلیلی در راس آن است و هم با جنبش روشنایی در حال گفت‌وگو است.

هشدار در مورد دموکراسی

از نظر سران جبنش روشنایی، حکومت به طرح خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان "نگاه سیاسی و امنیتی" دارد و به همین دلیل "ظرفیتی برای درک رفتار مدنی ندارد"، چیزی که جنبش روشنایی آن را "هشداری" نسبت به داعیه دموکراسی در کشور تلقی کرده است.

جنبش روشنایی در اعلامیه خود افزوده: "عملکرد غلط و مستبدانه رهبری حکومت نه تنها سبب اعتراضات گسترده شهروندان شده است؛ بلکه تمامیت‌خواهی و تبعیض سیستماتیک، عکس‌العمل و خشم شماری از مقامات ارشد نظام را نیز برانگیخته است. با تداوم رویه‌های ظالمانه و سیاست تبعیض و انحصار نه تنها نمی‌توان به کم شدن فاصله میان مردم و حکومت امید داشت، بلکه تداوم این روند به از هم گسیختن حکومت منجر خواهد شد."

حق نشر عکس FB
Image caption احمد بهزاد، عضو مجلس نمایندگان و از سران جنبش روشنایی گفته که در حال حاضر خواست این جنبش فراتر از کشیدن خط انتقال برق از بامیان است

فعالان جنبش روشنایی گفته‌اند که طرح‌هایی برای اقدامات بعدی آماده کرده‌اند که پس از "مراجعه به مردم در سطوح مختلف" آن را نهایی و نتیجه را در روز بیست عقرب در همایشی در مصلای شهید مزاری اعلام خواهند کرد.

پاسخ حکومت

اما شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری در یک نشست خبری در واکنش به اظهارات سازمان‌دهندگان جنبش روشنایی، این جنبش را "برخی گروه‌های کوچک تحت نام جنبش روشنایی" خواند و گفت که حکومت تلاش می‌کند دیدگاه‌های آنها و همچنین شورای عالی مردمی تحت رهبری محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت را بشنود.

آقای مرتضوی گفت که باب گفت‌وگو همواره باز بوده و در حال حاضر یک مشاور رئیس جمهوری هم با گروه آقای خلیلی و هم با جنبش روشنایی در حال گفت‌وگو است.

او افزود که پیش از این رئیس جمهوری کمیسیونی را در این مورد تشکیل داد که به گفته او، به نتایج خوبی رسید و در جریان سفر رئیس جمهوری به بامیان، ساکنان این ولایت از طرح این کمیسیون مبنی بر کشیدن یک خط ۲۲۰ کیلوولتی از بغلان به بامیان استقبال کردند.

اما جنبش روشنایی این کمیسیون را "حکومتی" و گفت‌وگوی حکومت با اعضای آن را گفت‌وگوی حکومت با اعضای خودش تلقی کرده و آن را قابل قبول ندانسته است.

حق نشر عکس Jonbesh Roshnayi
Image caption تظاهرات جنبش روشنایی روز دوم اسد با چند انفجار انتحاری و کشته شده دهها معترض به پایان رسید

پس از اعلام تصمیم حکومت مبنی بر تغییر خط انتقال برق وارداتی ترکمنستان از بامیان و میدان به گذرگاه سالنگ در زمستان پارسال، معترضان دست به اعتراضاتی زدند و تظاهرات جنبش روشنایی در روز دوم اسد/مرداد با حمله مهاجمان انتحاری با تلفات سنگینی همراه شد.

اعضای این جنبش یک رشته اعتراضات را در شهرهای مختلف افغانستان و همچنین خارج از کشور علیه حکومت سازمان داده است، از جمله همزمان با دو کنفرانس مهم بین‌المللی درباره افغانستان در ورشو و بروکسل، خواستار مشروط کردن کمک‌های خارجی به مصرف متوازن آن در داخل کشور شدند.