مجلس افغانستان موافقتنامه توسعه چابهار را تایید کرد

چابهار حق نشر عکس AFP
Image caption موافقتنامه توسعه چابهار در اوایل ماه جوزا میان سران کشورهای هند، ایران و افغانستان امضا شد

مجلس نمایندگان افغانستان، موافقتنامه اقتصادی توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران را تایید کرد.

این موافقتنامه در اوایل ماه جوزا (خرداد) سال جاری میان سران کشورهای هند، ایران و افغانستان به منظور ایجاد یک دهلیز حمل و نقل میان این سه کشور امضا شده بود.

داوود کلکانی، عضو کمیسیون روابط بین‌المللی مجلس افغانستان گفت که کمیسیون‌های ذیربط این مجلس پس از بررسی مواد این موافقتنامه، آن را تایید کرده‌اند.

به گفته وی، این سند در یک مقدمه و ۱۵ ماده در مجلس نمایندگان تایید شد.

اهمیت چابهار برای افغانستان

موافقتنامه سه جانبه بازرگانی و ترانزیتی چابهار در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ توسط تیم‌های فنی مرکب از هیات‌های امور اقتصادی، متخصصان حقوقی و کارشناسان فنی سه کشور تهیه شد.

افغانستان امیدوار است که با افتتاح بندر چابهار، این کشور گذرگاه انتقال کالاهای تجارتی برای کشورهای محاط به خشکی آسیای میانه باشد و از این طریق سالانه میلیون‌ها دلار درآمد داشته باشد.

همچنین افغانستان بندر چابهار را مسیر بهتر و ارزان‌تر برای واردات و صادرات کالاها نسبت به بندر کراچی پاکستان و بندر عباس ایران می‌داند. اکنون افغانستان برای مبادلات کالای بیشتر به این بنادر وابسته است.

حق نشر عکس IRIB
Image caption بندر چابهار

بندر چابهار در مقایسه به بندر عباس و بندر کراچی به ترتیب ۹۰ کیلومتر و ۷۰۰ کیلومتر به مرکز افغانستان نزدیک‌تر است و این فرصت را براى بازرگان‌های افغانستان فراهم مى‌کند که نسبت به بنادر دیگر اموال خود را ٢٠ درصد زودتر صادر کنند.

مقامات افغان همچنین اعلام کرده‌اند که بر این اساس، هزینه وارد کردن هر کانتینر مال براى بازرگانان، ۵٠٠ تا ١٠٠٠ دلار کمتر از بنادری خواهد بود که اکنون کالا از طریق آن‌ها وارد افغانستان می شود.

افغانستان همچنین امیدوار است که عملی شدن موافقتنامه توسعه چابهار بتواند برای شماری زیادی از افغان‌ها در داخل این کشور کار ایجاد کند و مشکلاتی‌ را که بازرگانان افغانستان برای واردات کالا از بندر کراچی پاکستان دارند، حل کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط