حمله انتحاری به یک خانه در شرق افغانستان چهار کشته به جا گذاشت

ننگرهار
Image caption ننگرهار محل اصلی فعالیت گروه داعش در افغانستان

سخنگوی والی ننگرهار، در شرق افغانستان، گفته که در انفجار انتحاری در خانه یکی از سران قومی در شهر جلال‌آباد، مرکز این ولایت، دست کم چهار نفر کشته و شش نفر دیگر زخمی شده‌اند.

عطاءالله خوگیانی به بی‌بی‌سی گفته که فرد بمب‌گذار حوالی ساعت ۱:۳۰ بعد از ظهر روز دوشنبه (۱۰ عقرب/آبان) همایش سران قومی منطقه پچیراگام را در خانه شایسته خان هدف حمله قرار داد.

به گفته او، خانه شایسته خان در ناحیه ششم شهر جلال‌آباد واقع است و شرکت کنندگان این همایش برای گفت‌وگو درباره اوضاع منطقه پچیراگام در جنوب شرق شهر جلال‌آباد، به این جا آمده بودند.

پچیراگام از نزدیک به دو هفته پیش محل نبرد بین نیروهای دولتی و ستیزه‌جویان گروه دولت اسلامی معروف به داعش بوده است.

حدود ده روز پیش نیروهای دولتی به مواضع داعش در این منطقه حمله هوایی کردند و تاج‌محمد جاهد، وزیر داخله/کشور افغانستان اعلام کرد که اشرف غنی، رئیس جمهوری دستور داده که عملیات زمینی علیه داعش در پچیراگام آغاز شود.

شماری از ساکنان پچیراگام پیش از این گفته بودند که بخشی از این منطقه تحت کنترل داعش است و ادامه جنگ مردم را مجبور به فرار از خانه‌های خود کرده است.

ننگرهار ولایتی است که گروه داعش در افغانستان فعالیت خود را در آن‌جا متمرکز کرده، اما منابع دولتی گفته‌اند که این گروه تصمیم دارد فعالیت‌های خود را به مناطق دیگر، از جمله شمال و غرب کشور گسترش دهد.

شش روز پیش ۲۸ غیرنظامی، از جمله چند کودک، در دشت کاسی ولایت غور در مرکز کشور کشته شدند که مقام‌های دولتی قتل آن‌ها را به داعش نسبت دادند.

اما در مورد رویداد روز دوشنبه شهر جلال‌آباد مشخص نیست که چه گروهی در پس حمله انتحاری به محل همایش سران قومی منطقه پچیراگام است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط