شورای عالی احزاب جهادی و ملی افغانستان: جلو بحران را در کشور خواهیم گرفت

حق نشر عکس لطیف برهانی
Image caption رهبران این شورا اعلام کردند که بزودی برای حل اختلاف‌های رهبران حکومت وحدت ملی اقدام خواهند کرد

شورای عالی احزاب جهادی و ملی که مرکب از شماری از احزاب جهادی افغانستان است، امروز( سه شنبه ۱۱ عقرب/ آبان) اعلام کرد که اجازه نمی‌دهد اختلاف میان رهبران دولت وحدت ملی در این کشور باعث بحران شود و این شورا "جلو بحران را در کشور خواهد گرفت."

صبغت الله مجددی، رئیس شورای عالی احزاب جهادی و ملی اعلام‌ کرد که یقین دارد که اختلاف‌های میان رهبران حکومت وحدت ملی بخصوص محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول او، وجود دارد که بزودی حل خواهد شد.

او با اشاره به اینکه این نوع حرکت‌ها باعث نگرانی مردم شده، گفت که قدم‌های موثر برای اصلاح بعضی حرکت‌های که در بین اراکین حکومت وحدت ملی وجود دارد، برداشته و امیدوار است که "روز به روز بهتر شود."

به گفته آقای مجددی او آقای دوستم و غنی را در روزهای آینده با هم خواهد نشاند.

محمد کریم خلیلی، از رهبران این شورا و معاون شورای عالی صلح افغانستان نیز در این کنفرانس خبری گفت که شورای عالی احزاب جهادی و ملی از کار نیک دولت حمایت و از کارهای بد آن انتقاد خواهد کرد.

او گفت که وضعیت کنونی در درون حکومت وحدت ملی، مورد انتقاد است و حکومت باید مردم را متحد کند و نه اینکه میان خود رهبران دولت اختلاف باشد.

آقای خلیلی افزود: "جلو بحران را خواهیم گرفت و نخواهیم گذاشت که مردم افغانستان احساس ناامیدی کنند."

او از کشورهای همسایه و منطقه نیز خواست که نگذارند که افغانستان شاهد جنگ نیابتی آنان باشد، بلکه همانند ۱۴ سال گذشته نقطه مشترک همکاری آنان باشد.

معاون شورای عالی صلح افغانستان افزود که امیدواراست هر چه زود تر این اختلاف دیدگاه‌ها حل شود.

هرچند که به گفته او شورای عالی احزاب نیز با حکومت تفاوت دیدگاه دارد، ولی در جهت حل این مشکل همکار دولت خواهد بود.

آقای خلیلی افزود که باورمند است، پراگندگی امروزی دورن حکومت وحدت ملی آرزوی مردم افغانستان نیست و حکومت نیز برای خدمتگذاری به مردم با هم متحد شوند.

او گفت که مردم افغانستان از هوشیاری لازم برخوردارند و اجازه نخواهند داد که افغانستان پارچه پارچه و از هم متلاشی شود.

چندی قبل ژنرال دوستم در نشستی خبری در پایگاه خود در جوزجان در شمال افغانستان، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور را به قوم‌گرایی و منطقه‌گرایی متهم کرد و گفت: "برای رئیس جمهوری افغانستان کسی که پشتو گپ بزند، انسان خوب است و پشتو هم صحبت کند و از لوگر (زادگاه اشرف غنی) هم باشد، به نظر او آدم بسیار خوب است."

او همچنین در مورد آقای عبدالله گفت: "برای دکتر عبدالله هر کسی که تاجیک باشد، اگر ناتوان هم باشد و نام نیک هم نداشته باشد، قابل قبول است."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط