اشتغال و مسکن 'از چالش‌های جدی دولت افغانستان است'

حق نشر عکس Naderi
Image caption دولت افغانستان در سال‌های اخیر در زمینه خانه سازی تلاش‌های زیادی انجام داده‌است

سید سعادت منصور نادری، وزیر شهرسازی و مسکن افغانستان اعلام کرده که با توجه به ترکیب جمعیتی افغانستان اشتغال و مسکن از چالش‌های عمده این کشور به حساب می‌آید.

آقای نادری که امروز چهارشنبه، ۱۲ عقرب/آبان، در نشست با خبرنگاران در کابل صحبت می‌کرد، گفت که ۴۸ درصد جمعیت افغانستان اکنون زیر ۱۵ سال و ۸۰ درصد نیز کمتر از ۳۵ سال سن دارند.

او افزود که اکنون تلاش دولت افغانستان در کنار ایجاد اشتغال، فراهم کردن مسکن قابل خرید برای مردم است.

به گفته وزیر شهرسازی افغانستان مهاجرت از روستا به شهر و برگشت مهاجرین افغانستان از کشورهای خارجی به این کشور باعث شده که افغانستان شاهد رشد سریع نفوس شهری باشد که این جمعیت نیاز به مسکن دارند.

او گفت که برای حل این مشکل اکنون دولت افغانستان با همکاری بعضی از بانک‌ها، صندوق پولی (وام) مسکن ایجاد خواهد کرد.

آقای نادری گفت که در قدم اول بانک‌های افغانستان حاضر به دادن وام با اقساط ۱۰ ساله به مشتریان شده‌اند و دولت افغانستان تلاش دارد که مدت این اقساط را به ۳۰ سال افزایش دهد.

او گفت که در صورت کاهش پرداخت ماهانه، مردم نیز قدرت خریدشان بالا می‌رود.

وزیر شهرسازی و مسکن افغانستان اعلام کرده که این کشور برای حل معضل مسکن، برنامه ملی خانه سازی را در تمام شهرهای افغانستان راه خواهد انداخت.

او گفت که از ده هزار واحد مسکونی که قرار است کشور چین بسازد حدود ۲۶۰۰ آپارتمان در منطقه دارالامان شهرکابل در غرب این شهر ساخته خواهد شد و سایر آن در نظر است که در ولایت‌های افغانستان ساخته شوند.

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای نادری گفت که دولت برنامه ملی خانه سازی را راه خواهد انداخت

به گفته او یک هزار آپارتمان نیز در شهر کابل توسط کشور قطر ساخته خواهد شد.

آقای نادری توضیح داد که کابل برای رونق خانه سازی در این کشور، با روسیه در زمینه احداث کارخانه خانه‌های پیش‌ساخته به توافق رسیده که سرعت ساخت مجتمع‌های آپارتمانی را از دو سال به شش ماه کاهش خواهد داد.

او گفت که دولت دیگر به مردم زمین نمی فروشد بلکه این زمین‌ها را با مشارکت بخش خصوصی تبدیل به خانه و مجمتع‌های مسکونی خواهد کرد.

به گفته وزیر مسکن افغانستان اکنون در منطقه خواجه رواش که بزرگترین طرح خانه سازی افغانستان در سالهای اخیر یاد شده، ۵۰ درصد آپارتمانها به مالکان اصلی آنان واگذار شده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط