در درگیری میان گروه طالبان و نیروهای افغان در ولایت قندوز 'ده‌ها' غیر نظامی کشته شده‌اند

Image caption ولایت قندوز در سال‌های اخیر همواره ناامن بوده است

گزارش‌ها از شمال افغانستان حاکی از درگیری نیروهای ویژه افغان با نیروهای گروه طالبان است.

گفته شده در درگیری میان نیروهای ویژه افغان و گروه طالبان در حاشیه ولایت قندوز، "دست‌کم ۳۰ غیر نظامی کشته و ۲۵ تن دیگر زخمی شده‌اند."

سید محمود دانش، سخنگوی والی قندوز به بی‌بی‌سی گفت که گروهی از نیروهای ویژه افغان در جریان عملیات در محله‌ای "بوز قندهاری" در نزدیکی پل آلچین در حاشیه ولایت قندوز، از سوی گروه طالبان محاصره شدند. سپس گروه بعدی برای کمک به محل آمد، در درگیری میان نیروهای ویژه افغان و گروه طالبان ده‌ها تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخم برداشتند.

آقای دانش می‌گوید به دلیل اینکه طالبان در میان خانه‌های مردم محل پناه بردند، در درگیری با آنها ۳۰ غیر نظامی که شامل زن کودک می‌شوند، کشته شدند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارش کرده که در جریان عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو به هدف از بین بردن دو فرمانده گروه طالبان دو سرباز آمریکایی و ۲۶ تن غیر نظامی کشته شده‌اند.

اما قسیم جنگل‌باغ، فرمانده پلیس قندوز گفته است که عملیات به هدف از بین بردن دو فرمانده طالب از سوی نیروهای ویژه افغان انجام شده که در آن دو فرمانده همراه با ۶۵ طالب دیگر کشته شده‌اند. او همچنین به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته است که در مورد حضور نیروهای ناتو در این عملیات معلوماتی ندارد. آقای جنگل‌باغ همچنین گفته است که ۲۶ غیر نظامی از جمله خانواده‌های گروه طالبان در این درگیری کشته شده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای از کشتن شدن شمار زیاد غیر نظامیان در درگیری شب گذشته میان نیروهای افغان و طالبان اظهار تاثر کرده و از نیروهای افغان خواسته است تا در جریان عملیات‌ها دقت بیشتری به خرچ دهند.

نظر به گفته سخنگوی والی قندوز، در درگیری‌ها، ۲۶ عضو گروه طالبان از جمله دو فرمانده آنها کشته شده است. این مقام محلی می‌گوید در این درگیری‌ها ۴ سرباز افغان کشته و شش تن دیگری زخمی شده‌اند.

اما گروه طالبان گفته است که در درگیری دیشب ۳ طالب کشته شده ولی آنها ۱۵ سرباز آمریکایی را کشته اند.

در آغاز روز پنجشنبه، ۱۳ عقرب (آبان) نیروهای آمریکایی از کشته شدن دو سربازشان خبر دادند.

آقای دانش می‌گوید نیروهای افغان از حمایت هوایی برخوردار بودند و مقام‌های امنیتی در حال تحقیق هستند تا دریابند که آیا کشته‌ها در اثر بمباران بوده یا رویارویی با گروه طالبان.

نبردهای شدید میان نیروهای افغان و شورشیان طالبان در این منطقه در چند هفته پیش به شدت جریان داشت و هواپیماهای آمریکایی نیز در حمایت از نیروهای افغان در این ولایت وارد عمل شده بودند.

در حال حاضر ۹۸۰۰ سرباز آمریکایی و حدود ۳ هزار سرباز از دیگر کشورهای ناتو در چارچوب ماموریت حمایت قاطع در افغانستان حضور دارند و ماموریت‌های اصلی آنها آموزش، مشاوره و حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان است.