عفو بین‌الملل: اخراج شربت گل از پاکستان بی‌عدالتی فاحش است

حق نشر عکس STEVE MCCURRY / MAGNUM PHOTOS
Image caption تصویر فراموش نشدنی شربت‌گل که در ۱۲ سالگی او در اردوگاهی در پاکستان توسط استیو مک‌کری، عکاس مجله نشنال جئوگرافیک، در دهه هشتاد میلادی گرفته شده بود، از مشهورترین تصاویر در تاریخ این مجله به شمار می‌رود.

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به خبر اخراج شربت گل از پاکستان گفته است که "اخراج او نهایت بی‌عدالتی است."

چمپا پتل، مدیر مسئول بخش جنوب آسیا سازمان عفو بین‌الملل گفته است:" در چندین دهه گذشته او به عنوان مشهورترین مهاجر و پاکستان به عنوان نمادی از میزبان با سخاوت شناخته می‌شد. ولی حالا با فرستادن او به کشوری که ندیده و فرزندانش آن را نمی‌شناسند، رنج او نمادی از برخورد ظالمانه پاکستان با مهاجرین افغان شده است."

صبح روز جمعه ۱۴ عقرب (آبان) عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان در صفحه فیسبوکش نوشت که شربت گل، زن مهاجر افغان که چند روز پیش در شهر پیشاور پاکستان بازداشت شده بود، آزاد شده است.

آقای زاخیلوال بدون اشاره به موضوع اخراج اجباری شربت گل از پاکستان نوشته بود که قرار است او دوشنبه هفته آینده راهی افغانستان شود.

اما وکیل مدافع شربت گل در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که دادگاه به شربت گل ۱۵ روز زندان تعیین کرده بود که روز دوشنبه تکمیل می‌شود و سپس او به افغانستان بازگردانده خواهد شد.

بخش مونیتورینگ بی‌بی‌سی به نقل از رسانه‌های پاکستانی نوشت که شربت گل بعد از پایان ۱۵ روز بازداشت از پاکستان اخراج خواهد شد.

مقامات ایالت خیبر پختونخواه پاکستان، نزدیک دو هفته پیش گفتند که شربت گل به اتهام جعل کارت هویت پاکستانی (شناختی کارت) بازداشت شده است.

دو روز پیش دادگاهی در پاکستان آزادی شربت گل به قید وثیقه را رد کرد.

فرح جمشید، قاضی دادگاه شربت گل، گفته بود که "شربت گل در جریان اقامت‌ غیرقانونی در پاکستان، با استفاده از موقیعتش، دوبار اسناد جعلی کامپیوتری به دست آورده است."

پس از بازداشت شربت گل، تلاش‌های دیپلماتیک برای آزادی او در سطوح مختلف آغاز شد.

سفیر افغانستان در صفحه فیسبوکش همچنین نوشته است محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بعد از رسیدن شربت گل به این کشور با او ملاقات خواهد کرد.

شربت گل زن افغانی است که در دهه هشتاد میلادی به خاطر چاپ عکس روی جلد مجله "نشنال جئوگرافیک" به شهرت جهانی رسید.

تصویر فراموش ناشدنی شربت‌گل که در ۱۲ سالگی او در اردوگاهی در پاکستان توسط استیو مک‌کری، عکاس مجله نشنال جئوگرافیک در دهه هشتاد میلادی گرفته شده بود، مشهورترین تصویر در تاریخ این مجله به شمار می‌رود.

حق نشر عکس AFP
Image caption این تصویر شربت‌گل را اداره تحقیقات فدرال پاکستان در بازداشت منتشر کرده

استیو مک‌کوری پس از ۱۷ سال در سال ۲۰۰۲ دوباره شربت‌گل را در یک روستای دوردست در شرق افغانستان پیدا کرد؛ جایی‌که او ازدواج کرده بود و مادر سه فرزند شده بود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط