وزارت دفاع افغانستان: هدف حمله هوایی به قندوز، رهبران ارشد طالبان بود

Image caption ولایت قندوز در یک سال گذشته شاهد درگیری‌های خونین بوده‌ است

وزارت دفاع افغانستان اعلام‌ کرده که هدف حمله روز پنجشنبه ۱۳عقرب/آبان، به ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان که منجر به کشته شدن دست کم ۳۰ غیر نظامی شد، سران ارشد گروه طالبان بود.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز، شنبه ۱۵ عقرب، در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد که براساس گزارش‌های اطلاعاتی، سران ارشد گروه طالبان در این منطقه تجمع کرده بودند.

این عملیات توسط نیروهای ویژه ارتش افغانستان در محله‌ "بوز قندهاری" در نزدیکی پل آلچین در حاشیه ولایت قندوز انجام شد.

آقای وزیری گفت که گزارش‌های اطلاعاتی به ما رسیده بود که فرماندهان ارشد نیروهای شورشی مخالف دولت یک نشست بزرگ را دراین محل دایر و تمام فرماندهانی که باعث نا آرامی قندوز می‌شوند و جنگ قندوز را رهبری می‌کنند در این جلسه شرکت دارند.

او گفت که بعد از بررسی دقیق و مطالعات لازم، نیروهای ویژه ارتش افغانستان عملیات نظامی را برنامه ریزی کردند. وقتی عملیات آغاز شد این نیروها با مقاومت شدید دشمن مواجه شدند و سه نفر از نیروهای ویژه ارتش افغانستان کشته شدند.

او افزود که در این عملیات دو مشاور آمریکایی این نیروها نیز کشته شدند.

آقای وزیری افزود که بعد از شدت گرفتن درگیری، از نیروهای هوایی درخواست کمک شد که غیرنظامیان نیز در این حمله هوایی کشته شدند.

به گفته او در این محل افرادی تجمع کرده بودند که جنگ قندوز را رهبری می‌کردند، از جمله ملاضیاالرحمن متقی، مسئول کمیسیون نظامی گروه طالبان در ولایت قندوز که در این عملیات کشته شد.

او افزود که این فرماندهان گروه طالبان از غیر نظامیان به عنوان سپر استفاده کرده و در این عملیات حدود هفت عضو خانواده ملاضاالرحمن متقی نیز کشته شدند.

آقای وزیری افزود که در این عملیات ملامصطفی، ملامتقی، قاری جمال، قاری بلال، ملا محمدیار و ملا منصور از فرماندهان گروه طالبان کشته شدند.

او گفت که ملاضمیر، ملا صلاح الدین و دو عضو ارشد گروه طالبان نیز در این عملیات بازداشت شدند.

به گفته او طالبان مسئول کشتار غیر نظامیان بوده و از آنان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده‌است.

کشته شدن غیر نظامیان در این عملیات، واکنش گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های افغانستان در پی‌داشت.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط