فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان: شاید غیرنظامیان در حمله قندوز کشته شده باشند

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان گفته است که احتمال دارد غیرنظامیانی که دو روز پیش در قندوز کشته شدند، قربانی حملات هوایی شده باشند.

پنجشنبه گذشته مقام‌های افغان از کشته شدن بیش از ۳۰ غیرنظامی در درگیری میان نیروهای افغان و شبه‌نظامیان وابسته به گروه طالبان در ولایت قندوز، در شمال شرق افغانستان خبر دادند.

گفته شده که دست کم نیمی از قربانیان کودک بودند.

آقای نیکلسون گفته که از کشته شدن این غیرنظامیان، "عمیقا متاسف" است و وعده داده که نیروهای آمریکایی به صورت مشترک با دولت افغانستان در رابطه با این حادثه تحقیق خواهند کرد.

نیروهای آمریکایی در درگیری‌های قندوز، برای حمایت از نظامیان افغان، دست به عملیات زدند.

در این درگیری‌ها سه نظامی افغان، دو سرباز آمریکایی و شماری از فرماندهان طالبان نیز کشته شدند.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز شنبه، ۱۵ عقرب (آبان)، در یک نشست خبری در کابل گفت که هدف حمله روز پنجشنبه، سران ارشد گروه طالبان در قندوز بودند.

به گفته آقای وزیری، بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی، این فرماندهان طالبان در منطقه‌ای که حمله در آنجا صورت گرفته، تجمع کرده بودند.

او گفت که تمام فرماندهان گروه طالبان که سبب ناآرامی قندوز می‌شوند و جنگ در این ولایت را رهبری می‌کنند، در این جلسه حضور داشتند که شماری از آنها در این حمله کشته شدند.

آقای وزیری طالبان را مسئول کشته شدن غیرنظامیان دانست و گفت که افراد این گروه از قربانیان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده‌اند.