یوناما درباره ادعای تلفات غیرنظامیان در قندوز تحقیق می‌کند

نشان سازمان ملل حق نشر عکس UNAMA
Image caption دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان (یوناما) گفته که گزارش تحقیق خود را در آغاز سال آینده میلادی منتشر خواهد کرد

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که سرگرم تحقیق درباره ادعای کشته شدن ۳۲ غیرنظامی در حملات هوایی در ولایت شمالی قندوز است.

دفتر هیئت کمک سازمان ملل در اعلامیه‌ای نوشته که براساس گزارش‌های اولیه، در حملات هوایی نیروهای بین‌المللی علیه شورشیان در بامداد ۱۳ عقرب/آبان، دستکم ۳۲ غیرنظامی کشته و ۱۹ نفر دیگر زخمی شدند.

تادامیچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل و رئیس یوناما، گفته است: "تلفات غیرنظامیان غیرقابل قبول است و به تلاش‌ها برای تامین صلح و ثبات در افغانستان آسیب می‌رساند."

آقای یاماموتو تاکید کرده: "نیروهای بین‌المللی در وقت انجام حملات هوایی برای به حداقل رساندن آسیب به غیرنظامیان باید تمام تدابیر لازم را روی دست گیرند و تحلیل کلی از زمینه حملات هوایی داشته باشند."

یوناما از مقامات خواسته که زمینه تحقیقی مستقل، بی‌طرح و فوری را به زودترین فرصت ممکن فراهم کنند و اقدامات لازم را برای پاسخگویی، جبران خسارت به قربانیان و توقف چنین حملات در آینده انجام دهند.

حق نشر عکس UNAMA
Image caption یاماموتو: تلفات غیرنظامیان غیرقابل قبول است به تلاش‌ها برای تامین صلح و ثبات در افغانستان آسیب می‌رساند

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته که در این حمله که در محله "بز قندهاری" در حومه شمالی شهر قندوز انجام شد، محل تجمع اعضای ارشد گروه طالبان هدف قرار گرفت.

به گفته آقای وزیری، فرماندهان اصلی طالبان که باعث ناامنی در قندوز می‌شوند، در این همایش حضور داشتند و ابتدا نیروهای ارتش با آن‌ها به نبرد پرداخت و سپس از نیروهای بین‌المللی درخواست انجام حمله هوایی شد.

او گفته که در این حمله هفت فرمانده سرشناس گروه طالبان، از جمله ملا ضیاءالرحمان متقی، مسئول کمیسیون نظامی طالبان در قندوز کشته شدند.

سخنگوی وزارت دفاع کشته غیرنظامیان در این حمله را رد نکرده و گفته که طالبان از آن‌ها به عنوان "سپر انسانی" استفاده کردند و از جمله هفت عضو خانواده ملا ضیاءالرحمان متقی کشته شده‌اند.

ژنرال جان نیکلسن، فرمانده کل نیروهای آمریکایی و بین‌المللی در افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای، انجام حملات هوایی در قندوز را تایید کرده و نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در آن ابراز تاسف کرده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط