غنی: سرمایه‌داران کابل همت قیرریزی جاده‌های منازلشان را ندارند

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی از سرمایه داران شهر کابل خواست که مالیات کرایه و فروش خانه‌های خود را به صورت درست پرداخت کنند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با انتقاد از مالکان خانه‌ها در مناطق مرفه شهر کابل، گفت: " شما اینقدر همت ندارید که سرک تان (جاده) را قیرریزی کنید."

آقای غنی که در نشستی موسوم به"سومین کنفرانس شهری" امروز در کابل صحبت می‌کرد، با انتقاد از آنانی‌که در منطقه وزیر اکبرخان، شهرنو، خیرخانه و کارته سه و چهار کابل ساکن هستند، گفت: "در ۱۵ سال صاحب هر چیز شدید. ضرورت است که صدقه بدهد. مالیات کرایه خانه و فروش آنرا را طبق اصول بدهید."

آقای غنی خطاب به آنان گفت که خانه‌های تان صدها هزار تا میلیونها دلار ارزش دارد، ولی همانقدر همت ندارید که مصونیت کوچه‌های تان را تامین کنید.

او گفت روزانه پولی را که این افراد برای محافظان خود مصرف می‌کنند به اندازه‌ای است که جاده‌های محل زندگی شان با آن قیرریزی/آسفالت شود.

او از شهرداری شهر کابل نیز انتقاد کرد که نتوانسته خدمات لازم را به شهروندان این کشور ارائه کند و گفت که مالیات بدون خدمات داده نمی‌شود.

آقای غنی وعده داد که طرح اساسی برای کابل روی دست دارد که در آن به رودخانه، کوه و آثار تاریخی این شهر توجه شده است.

او گفت که متاسفانه در سالهای گذشته بخش شهری افغانستان در یک خلاء فکری قرار داشته، شهرداری ها با مردم ساختمان به ساختمان کار کرده که با این کار شهر ساخته نمی‌شود.

به گفته آقای غنی بخش خصوصی افغانستان نیز ظرفیت طراحی ساختمانها را ندارد. نه به استحکام ساختمان توجه می‌کنند و نه با کانالیزاسیون شهری.

حق نشر عکس ARG
Image caption مسکن و اشتغال از عمده چالشهای افغانستان یاد می‌شود

او افزود که مشکل اصلی این است که مردم فقیر شهر زمین و خانه هایشان سند رسمی ندارد و این روند باعث شده که زیادترین قربانی را مردم فقیر افغانستان بدهند.

آقای غنی حالت فعلی شهر کابل را تاسف بار خواند و گفت مصمم است تا چهره کابل در زمان بابرشاه را دوباره احیا خواهد کرد که در شعرها وصفش شود. "یک شهر آبرومند ومتحرک باشد."

اکنون نبود کانالیزاسیون و تجمع زباله در سطح شهر کابل از چالش‌های عمده این شهر به حساب می‌آید ولی آقای غنی گفت که کار مدیریت آب و زباله کابل اکنون روی دست است.

او افزود که ۹۰ درصد اداره‌های دولتی به دارالامان در غرب کابل منتقل می‌شود.

آقای غنی از دست‌اندرکاران امور شهری خواست که مهندسی شهرهای افغانستان را به فرهنگ اسلامی و ملی تبدیل کنید.

او افزود که شهرهای کنونی باید به گذشته‌های تاریخی خود ارتباط داشته باشد و شهرهای قابل افتخار و زندگی باید ایجاد شود.

او همچنین تاکید کرد که مدیران شهری مشارکت مردم و بخش خصوصی را در بازسازی شهری افغانستان در نظر گیرند.

مطالب مرتبط