افغان‌ها در مورد انتخابات آمریکا چه فکر می‌کنند؟

Image caption ساختمان وزارت دفاع افغانستان معروف به پنتاگون کوچک به نمادی از اتحاد استراتژیک افغانستان و آمریکا تبدیل شده است

در افغانستان بسیاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را با دقت دنبال می کنند. هرچند کابل و واشنگتن پیمان راهبردی باهم امضا کرده‌اند اما افتادن افغانستان از چشم دو نامزد در جریان مناظرات و مبارزات انتخاباتی اخیر آمریکا، گمانه‌زنی‌های زیادی را در مورد رابطه دو کشور برانگیخته است.

ساختمان وزارت دفاع افغانستان معروف به پنتاگون کوچک به نمادی از اتحاد استراتژیک افغانستان و آمریکا تبدیل شده است. ردی پای ابرقدرت جهانی در بسیاری از مناطق این کشور کوچک آسیای جنوبی پیداست. از ساخت تاسیسات بزرگ نظامی گرفته تا پرداخت حقوق سربازانش. این است که هر تکانۀ سیاسی در واشنگتن، در کابل پس لرزه‌های شدید دارد.

شماری از شهروندان کابل که من با آنها صحبت کردم، معتقد اند که با توجه به وابستگی نظامی و اقتصادی افغانستان به آمریکا، انتخابات این کشور برای افغانستان نیز اهمیت ویژه دارد.

Image caption رضا سرور، درس‌خوانده آمریکا بدین باور است دولت افغانستان باید تلاش بیشتری می‌کرد تا افغانستان در اجندای نامزدان انتخاباتی آمریکا قرار می‌گرفت

محمد حسن حسنی، شهروند کابل و دانشجوی دوره ماستری می‌گوید: "انتخابات آمریکا برای تمام دنیا مهم و تاثیرگذار است و همه دنیا روی آن تمرکز می‌کند. چون آمریکا یکی از کشورهای مهم و تاثیرگذار در امور افغانستان است، بنا این انتخابات برای افغانستان حیاتی است. به باور من که خانم کلینتون اگر برنده شود، در انتخابات خیلی خوب است و تاثیرات زیادی در افغانستان دارد. چون مسایل افغانستان گره خورده با مسایل کشورهای منطقه مثل پاکستان، ایران، ترکیه و عربستان. اگر خانم کلنتون برنده شود، می‌تواند به روابط میان این کشورها کمک کند."

Image caption درخانی دیگر شهروند کابلی است که باور دارد پیروزی هیلاری کلنتون در انتخابات موجب بهبود وضعیت زنان در افغانستان خواهد شد

خانم درخانی، کارمند شهرداری کابل نیز علاقمند پیروزی هیلاری کلینتون در این انتخابات است. او می‌گوید: "خانم کلینتون می‌تواند که یک رهبر خوب باشد و می تواند تمام کشورها را کمک کند؛ به خصوص به افغانستان. چون یک خانم است و چند بار به افغانستان سفر کرده، افغانستان را خوب درک کرده و فکر می‌کنم که به خانم‌های افغانستان که یک قشر عقب مانده است، زیاد کمک کند، در تمام عرصه ها و از لحاظ مالی می تواند ما را خوب حمایت کند."

افغانستان رکورد دار طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا است. بیش از ۱۵ سال است که آمریکا با دادن نزدیک به ۲۴۰۰ قربانی و هزینه نزدیک به هفتصد میلیارد دلار، در افغانستان حضور داشته است. اما با آنهم، افغانستان حتی به اندازه عراق، سوریه یا ایران در مناظرات دو نامزد جا نداشت.

در مراکز تحقیقاتی افغانستان برداشت این است که آمریکا در قبال افغانستان رفتار مسئوولانه خواهد داشت.

Image caption آقای مرادیان معتقد است که افغانستان همچنان به عنوان یک موضوع مهم سیاست خارجی رهبر بعدی آمریکا باقی می‌ماند

داود مرادیان، رییس مرکز مطالعات استراتژیک در افغانستان که انتخابات آمریکا را از نزدیک دنبال می‌کند، به این باور است که جا به جایی قدرت در کاخ سفید، نمی‌تواند افغانستان را از محور اولویت‌های سیاست خارجی آمریکا بیاندازد.

آقای مرادیان می‌گوید: "بدون شک آمدن رئیس جمهوری جدید در ایالات متحده آمریکا تغییراتی در کمیت و کیفیت رابطه دو کشور به وجود خواهد آورد. اما با توجه به اینکه مساله افغانستان و حضور آمریکا در افغانستان بخشی از اولویت‌ها و منافع راهبردی آمریکا می‌باشد، بنا بر این انتظار تغییرات فاحشی نباید داشته باشیم. یا خانم کلینتون یا آقای ترامپ اگر رئیس جمهوری آمریکا شوند، هر کدام از آنها خطوط اصلی و راهبردی آمریکا را پی‌گیری خواهند کرد و نخواهند توانست تغییرات جدی در نوع رابطه و حضور خود در افغانستان به وجود بیاورند. بودن آمریکا در افغانستان بخشی از اجماع راهبردی واشنگتن است."

رضا سرور، دانش‌آموخته آمریکا می‌گوید که کابل هم باید دست روی دست نگذارد.

Image caption حسن حسنی شهروند کابل می‌گوید افغان‌ها انتخابات آمریکا را با اشتیاق دنبال می‌کنند

او می‌گوید: "فکر نمی‌کنم افغانستان جایگاه خود را در سیاست خارجی آمریکا از دست داده باشد. ما هنوز توافقنامه استراتژیک با آمریکا داریم و نیروهای نظامی آمریکا هنوز در افغانستان حضور دارند. ولی اینکه چرا افغانستان به صورت جدی در این انتخابات مطرح نشد، بر می‌گردد به دولت افغانستان که مساله افغانستان، نیازمندی‌ها و مشکلاتی ما را به عنوان یک کشوری که آمریکا در آن حضور دارد، شاید ما نتوانستیم به آن نحوی که نیاز بود، در موردش اطلاع‌رسانی کنیم تا در آجندای دو نامزد انتخابات آمریکا قرار می‌گرفت، شاید ما نتوانستیم آن طوری که لازم بود، عمل کنیم."

دولت افغانستان نیز که بی‌صبرانه منتظر روشن شدن نتایج انتخابات آمریکاست، با دقت بیشتری نسبت به شهروندانش، تحولات انتخاباتی بزرگترین متحد راهبردی‌اش را دنبال می‌کند.

به هرصورت تا صبح فردا به وقت کابل روشن خواهد شد که آیا نخستین زن در تاریخ آمریکا بر مسند قدرت در کاخ سفید تکیه خواهد زد یا میلیاردری که نگاه غیرمعمولی به سیاست دارد. اما هرکدام روی کار بیاید جنگ افغانستان به عنوان یکی از اصلی‌ترین دغدغه های واشنگتن باقی خواهد ماند.

Image caption افغانستان و آمریکا توافقنامه امنیتی امضا کرده‌اند و آمریکا در حال حاضر حدود ۹ هزار سرباز در افغانستان دارد