رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان، پیروزی ترامپ را تبریک گفتند

غنی
Image caption رئیس جمهور غنی پیروزی آقای ترامپ را در انتخابات تبریک گفت

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان پیروزی دونالد ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبریک گفت.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده که آمریکا از شرکای مهم استراتژیک و اساسی دولت افغانستان در مبارزه با تروریسم و در راستای انکشاف و توسعه این کشور است.

رئیس جمهوری غنی اظهار امیدواری کرده که با همکاری نزدیک رئیس جمهوری جدید آمریکا، روابط میان افغانستان و آمریکا بیشتر از پیش توسعه یابد و به نفع هر دو کشور و ملت انکشاف یابد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان نیز در پیامی ضمن تبریکی به آقای ترامپ، گفته که امیدوار است با انتخاب دونالد ترامپ روابط دوستانه و همکاری‌های استراتژیک در عرصه‌های اقتصادی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی میان دو کشور استحکام بیشتر یابد.

او نیز از آمریکا به عنوان متحد و دوست افغانستان برای استقرار صلح و ثبات در افغانستان یاد کرده است.

صبح امروز همزمان با مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا، سفیر آمریکا در کابل نیز با خبرنگاران صحبت کرد.

حق نشر عکس US embassy
Image caption سفیر آمریکا در کابل می گوید روابط آمریکا و افغانستان پایدار خواهد ماند

مایکل مک کینلی سفیر آمریکا در کابل گفت با پیروزی هر یک از نامزدان در انتخابات آمریکا، رابطه و همکاری این کشور با افغانستان ادامه خواهد یافت و پایدار باقی خواهد ماند.

او تاکید کرد که عدم تمرکز به مساله افغانستان در کارزارهای انتخاباتی، به معنای فراموشی این کشور نیست و در این مبارزات بیشتر روی مسایل داخلی تمرکز شده بود.

وی به تعهدات آمریکا و جامعه جهانی در نشست‌های وارسا و بروکسل برای ادامه همکاری‌ها با افغانستان اشاره کرد و گفت این تعهدات در هر شرایطی پا بر جاخواهد بود.

در نتیجه انتخابات امروز، دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه در رقابت با هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات آمریکا توانست، ریاست جمهوری این کشور را به دست آورد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption غنی و عبدالله هر دو بر رابطه نزدیک افغانستان با آمریکا تاکید کرده‌اند

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای پیروزی انتخابات را به دونالد ترامپ تبریک گفته است.

او گفته که "با احترام به اراده مردم آمریکا در راستای تغییر سیاسی، مردم افغانستان انتظار دارند تا در رویکرد آن کشور در برابر مردم افغانستان و مبارزه با تروریسم نیز تغییرات مبتنی بر واقعیت و هماهنگ با خواست مردم افغانستان رونما گردد."

او از آقای ترامپ خواسته مبارزه با تروریسم بر لانه‌های آن متمرکز شود و به قربانی‌های افغان‌ها پایان داده شود.

طالبان نیز با نشر اعلامیه ‌ای از دونالد ترامپ خواسته است تمام نیروهای نظامی کشورش را از افغانستان خارج سازد و با ناکامی در این جنگ به اقتصاد و حیثیت و نیروهای نظامی کشورش صدمه نزند.

در این اعلامیه همچنان از ترامپ خواسته شده پالیسی کشورش را به گونه‌ای پیش ببرد که آزادی مردم کشورهای دیگر را سلب نکند و به خاطر منافع آمریکا، دیگران را نابود نسازد؛ این گونه امنیت در تمام دنیا برقرار خواهد شد.

موضوعات مرتبط