شربت گل از پاکستان اخراج شد و در کابل کلید خانه جدیدش را از غنی دریافت کرد

حق نشر عکس ARG
Image caption اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از شربت گل و فرزندانش در ارگ ریاست جمهوری افغانستان استقبال کرد

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که شربت گل، زن افغانی که به دلیل چاپ عکسش بر روی جلد مجله نشنال جئوگرافیک به شهرت جهانی رسید، امروز به کابل رسیده و مورد استقبال اشرف غنی رئیس جمهوری و رولا غنی، بانوی اول افغانستان قرار گرفته است.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: "شربت گل امروز به کابل رسید، رئیس جمهوری افغانستان به او خوش‌آمدید گفت و بانوی اول افغانستان به او خوش‌آمدید گفت. دراین دیدار به او کلید خانه‌اش در شهرک قصبه داده شد. رئیس جمهوری دراین دیدار به شربت گل وعده داد که برای آموزش فرزندانش و برای درمان صحت خودش توجه خاص خواهد کرد."

آقای مینه‌پال همچنین گفت که رئیس جمهوری به خواست شربت گل برای ایجاد یک نهاد خیریه آموزشی پاسخ مثبت داده و این نهاد به نام شربت گل ایجاد خواهد شد و در زمینه آموزش زنان کمک خواهد کرد.

عصمت‌الله وزیر، یک مقام پاکستانی در گذرگاه مرزی تورخم به خبرگزاری فرانسه گفت: "شربت گل را به افغانستان فرستادیم. او امروز ساعت ۲:۳۰ بامداد از مرز عبور کرد. چهار فرزندش نیز با او همراه بود."

پلیس پاکستان دو هفته پیش شربت گل را به اتهام حمل کارت جعلی هویت پاکستانی (شناختی کارت) بازداشت کرد و شش روز پیش دادگاهی در پاکستان رای به اخراج شربت گل از این کشور داد.

او در بازداشتگاهی در شهر پیشاور پاکستان به سر می‌برد و دادگاه برای او ۱۵ روز زندان تعیین کرد و قرار شد در پایان ۱۵ روز او از پاکستان اخراج شود.

شربت گل، قبل از ختم دوره ۱۵ روز، به منظور مداوا به شفاخانه‌ای منتقل شده بود.

حق نشر عکس ARG
Image caption شربت گل امروز کلید خانه جدیدش در کابل را از رئیس جمهوری افغانستان بدست آورد

بازداشت شربت گل، در پاکستان واکنش‌های زیادی را در پی داشت و مقامات افغانستان از جمله سفیر این کشور در پاکستان تلاش‌های دیپلماتیک فوری را برای آزادی او به راه انداختند.

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به خبر اخراج شربت گل از پاکستان گفته بود که "اخراج او نهایت بی‌عدالتی است."

تصویر اصلی شربت‌گل در سال ۱۹۸۴ زمانی که افغانستان تحت اشغال شوروی بود، در یک اردوگاه پناهندگان در شمال غرب پاکستان گرفته شده بود.

استیو مک‌کوری پس از ۱۷ سال در سال ۲۰۰۲ دوباره شربت‌گل را در یک روستای دوردست در شرق افغانستان پیدا کرد؛ جایی‌که او ازدواج کرده بود و مادر سه فرزند شده بود.

شربت گل، هفته پیش در واکنش به تصمیم پاکستان برای اخراجش از این کشور به خبرگزاری فرانسه گفت: "افغانستان تنها زادگاه من است اما پاکستان کشور من بود و همیشه آن را به عنوان کشورم می‌شناختم. من تصمیم گرفته بودم که در پاکستان زندگی کنم و آنجا بمیرم ولی آنها بدترین کار را به من کردند. این گناه من نیست که در افغانستان زاده شدم. من اکنون از پاکستان اخراج شده‌ام و دیگر راهی جز ترک این کشور ندارم."

شربت گل گفته که او ۴ یا ۵ سال پس از حمله اتحاد شوروی سابق به افغانستان در سال ۱۹۷۹، به عنوان یتیم و در میان میلیون‌ها پناهنده افغان به پاکستان رفت.

به گفته سازمان ملل پاکستان میزبان یک و نیم میلیون پناهنده ثبت شده و حدود یک میلیون پناهنده ثبت ناشده افغان است و در دو سال اخیر این کشور فشارها بر پناهندگان افغان را افزایش داده و از آنها می‌خواهد تا به افغانستان بازگردند.

وزارت مهاجرین افغانستان نیز ۴ روز پیش اعلام کرده که در نتیجه فشارها پاکستان بر پناهندگان افغان در این کشور، تنها در ده ماه گذشته حدود نیم میلیون تن آنها از پاکستان به افغانستان بازگشته‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption این تصویر شربت‌گل را اداره تحقیقات فدرال پاکستان در جریان بازداشت از او منتشر کرد