دستپاچگی زنان هندی برای تعویض 'پس‌اندازهای پنهانی'

تعویض اسکناس‌ها در هند حق نشر عکس Getty Images
Image caption زنان زیادی روز پنجشنبه در صف ایستادند تا اسکناس‌های شان را تعویض کنند

با تصمیم دولت هند برای برچیدن اسکناس‌های پانصد و هزار روپیه، شمار زیادی از مردم برای تعویض اسکناس‌ها به بانک‌ها هجوم برده اند. دلیل دولت برای برچیدن اسکناس‌های درشت، مقابله با جعل اسکناس، فرار مالیاتی و پولشویی بوده و مهلت مشخصی برای تبدیل این اسکناس ها تعیین شده است.

در این میان‌ زنان خانه‌دار نگرانی دیده می‌شوند که در طول‌ سال‌ها پس‌اندازهای مخفی به شکل پول نقد داشته‌اند و حالا باید در مهلتی که دولت هند تعیین کرده، باید با مراجعه به بانک‌ها، پول مخفی خود را تعویض کنند.

شمار زیادی از زنان خانه‌دار هندی عادت دارند مقداری از درآمد شوهرشان را پس‌انداز کنند بی‌آنکه شوهرشان از این موضوع با خبر شود، حالا مقدار زیادی از این پول‌های پنهان شده باید تبدیل شود وگرنه ارزش خود را از دست خواهد داد. خبرنگار بی بی سی در هند با تعدادی از این زنان صحبت کرده است.

''پس انداز برای روز مبادا''

Image caption اندو مهرا، با تصمیم دولت در زمینه تعویض اسکناس‌ها موافق است

اندو مهرا که در محله کرول باغ دهلی زندگی می‌کند، به طور مخفی در ده سال گذشته، همواره مقداری پول پس‌انداز کرده است اما شوهرش که بازرگان است، از این موضوع تا روز چهارشنبه اطلاع نداشت.

او می‌گوید: "من همواره در طول ده سال گذشته، پول‌های از پدر و مادرم و شوهرم به دست می‌آوردم که قرار بود برای روزهای مبادا باشد. شوهرم و فرزندانم از این پول اطلاعی نداشتند. ولی حالا همه‌ آنها می دانند."

او می‌افزاید: "من با این حرکت آقای مودی موافق هستم. ولی شیوه انجام آن را دوست ندارم. باید به ما زمان بیشتری داده می‌شد تا این پول‌ها را مخفیانه تعویض می‌کردیم، بدون اینکه شوهرهایمان آگاه شوند."

او می‌گوید: "من کارگران روز مزد را دیده ام که توان خرید مواد اساسی و اولیه مانند غذا و شیر را از دست داده‌اند. با این صف‌های طولانی بانک‌ها در روزهای آینده هم وضع آن کارگران بهتر نخواهد شد."

''مختل شدن سیستم پس‌اندازها''

Image caption پریا روتان، از این حرکت دولت ناراحت شده است

پریا روتان می‌گوید شوهرش از پس‌انداز او خبر نداشت و زمانی که آگاه شد، شوکه شد.

او می‌گوید: "من هیچ‌گاه به شوهرم در مورد پس‌انداز‌هایم چیزی نگفتم چون می‌ترسیدم همه را خرج کند. من از درآمد او توانستم پس‌اندازکنم، ولی او نمی‌دانست. من برای آینده دو فرزندم پس‌انداز می‌کردم."

پریا روتان می‌گوید "زمانی که به شوهرم گفتم که من پولی دارم که در این سال‌ها پس‌انداز کرده‌ام، او شوکه شد. ولی بعدا شروع کرد به خندیدن به من که این همه پول را از درآمد او بدون آگاهی‌اش توانستم پس‌انداز کنم. من در مورد فساد چیزی نمی‌دانم، اما از اینکه سیستم پس‌اندازم مختل شده ناراحتم."

''صندوقچه پنهان پس‌انداز''

Image caption کیرن راجپال (راست) با دخترش مسکان

کیرن راجپال در مقابل یک بانک صف ایستاده بود تا پولش را در حساب بانکی خود بریزد. او گفت بعد از اینکه این پول را در بانک ریخت، شوهرش را از جریان آگاه خواهد کرد.

او می‌گوید: "من فکر نمی‌کنم شوهرم از اینکه من پول پس‌انداز کرده‌ام، ناراحت شود. فکر می‌کنم او متوجه خواهد شد که من از حقوق او برای آینده فرزندانمان پس‌انداز کرده‌ام. من فکر نمی‌کنم کار عجیبی کرده باشم، هر زن هندی، صندوقچه پنهان پس‌انداز دارد که برای تامین هزینه‌های فوری، تولد و ازدواج نگهداری می‌کنند."

کیرن گفته است که "در شرایط ایده‌آل نمی‌خواستم شوهرم از پس‌اندازم آگاه شود. ولی در عین حال، موافقم که باید اسکناس‌ها عوض می‌شد. به این دلیل که فساد بسیار زیادی همه جا را گرفته است.

''ترجیح‌ می‌دادم پس‌انداز کنم''

Image caption آشا چابرا افتخار می‌کند از اینکه توانسته است پس‌انداز داشته باشد

آشا چابرا می‌گوید او در زندگی هچ‌گاهی با مشکل مالیاتی مواجه نشده است، ولی با اینهمه، مقدار کمی همواره پس‌انداز کرده است.

او می گوید: "شوهرم در کار حمل و نقل است و ما هیچ‌گاه با مشکل کمبود پول مواجه نشده‌ایم. ولی من همچنان ترجیح داده‌ام پس‌انداز کنم. من سی سال پیش زمانی که ازدواج کردم آهسته آهسته پس‌انداز را آغاز کردم. هیچ کسی در خانواده من نمی‌دانست. ولی حالا که صورت حساب بانکی مرا ببینند، می‌دانند."

او می‌افزاید: "من نگران ریختن پول‌هایم در بانک نیستم. همه قانونی‌اند. من در طول سال‌های زیادی این همه پول را اندوخته‌ام. همچنین، نمی‌دانم واکنش شوهرم در این مورد چه خواهد بود. فکر می‌کنم او واکنش خاصی نخواهد داشت."

''دیگر پس‌اندازم مخفی نیست''

Image caption سونیتا سیگال امیدوار است که این حرکت دولت فساد را کاهش دهد

سونیتا سیگال، در مکتبی/مدرسه آموزگار است و حرکت دولت را قبول دارد. خانم سیگال می‌گوید زیاد روی مشکل کوچکی مانند ایستادن در صف بانک فکر نمی‌کند و بیشتر فکر می‌کند به اینکه این حرکت دولت آقای مودی، فساد را کاهش خواهد داد.

او می‌گوید: "اشکالی ندارد که زنانی مانند من حالا مجبورند پس‌انداز‌های پنهانی‌شان را رو کنند. ما نگران نباید باشیم، چون پس‌انداز ما برای خانواده‌هایمان بود. من بارها از این صندوق پس‌اندازم به فرزندانم و شوهرم پول داده‌ام. ولی همواره متوجه بودم که دوباره پولی سرجایش بگذارم."

سونیتا سیگلال می‌گوید: "من به این کارم ادامه خواهم داد، فقط پس‌انداز پنهانی من دیگر زیاد پنهانی نخواهد بود."

مطالب مرتبط