مجلس نمایندگان افغانستان سه وزیر را استیضاح کرد؛ ارگ ریاست جمهوری خواستار توقف آن شد

مجلس حق نشر عکس ولسی جرگه
Image caption مجلس افغانستان به سه وزیری که برای استیضاح فراخوانده شده‌اند تا یک ساعت فرصت داده بود تا در مجلس حضور یابند

مجلس نمایندگان افغانستان امروز وزیر مالیه/ دارایی، آموزش و پرورش/معارف و ترانسپورت/ حمل و نقل را استیضاح کرد که فقط وزیر مالیه توانست رای اعتماد مجلس نمایندگان را بگیرد و دو وزیر دیگر از سمت‌شان برکنار شدند.

مجلس نمایندگان آنان را بدون حضورشان در مجلس استیضاح کرد.

در واکنش به این استیضاح، ارگ ریاست جمهوری از مجلس نمایندگان افغانستان خواست که استیضاح گروهی وزیران را متوقف کند.

تاکنون ۶ وزیر کابینه حکومت وحدت ملی افغانستان استیضاح و که در مجموع مجلس به ۵ وزیر رای عدم اعتماد داده است.

قرار است که تا آخر هفته جاری ۱۱ وزیر دیگر نیز استیضاح شوند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که مجلس به جای همکاری متاسفانه روحیه تقابل را در پیش گرفته است.

او افزود که رئیس جمهوری افغانستان به عنوان رئیس سه قوه بیشترین همکاری را میان سه قوه بوجود آورده است.

به گفته او نمایندگان مجلس باید شرایط کشور، کشورهای پیرامون و منطقه و تاثیرات مستقیم آنرا روی افغانستان درک کند.

آقای مرتضوی ازمجلس خواست که به تقاضای حکومت مبنی بر تعویق روند استیضاح توجه کند.

او افزود که بعد از استیضاح دیروز ارگ ریاست جمهوری استیضاح گروهی وزیران را موجه ندانست و دیشب نیز رئیس جمهور تا دیرهنگام شب با نمایندگان دیدار داشت.

به گفته آقای مرتضوی با ادامه این روند حکومت را در مصرف کمک‌های جهانی با مشکل مواجه خواهد کرد و حرکتی که در بخش زیربناها در کشور بوجود آمده از حرکت باز خواهد ماند.

او گفت که به جای استیضاح گروهی، حکومت می‌توانند یک بحث سازنده را با نمایندگان و گروههای پارلمانی آغاز کند.

تصمیم امروز مجلس نمایندگان

امروز مجلس نمایندگان به محمد الله بتاش، وزیر ترانسپورت، ۱۴۲ رای عدم اعتماد و به اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف نیز ۱۳۱رای عدم اعتماد داد که در نتیجه هر دو وزیر از سمتشان برکنار شدند.

حق نشر عکس .
Image caption از چب به راست آقای بلخی، آقای حکیمی و بتاش

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه افغانستان، با گرفتن ۸۵ رای تایید و ۱۱۲ رای عدم اعتماد در سمتش باقی ماند.

در نشست امروز ۲۰۳ نماینده حاضر بودند و وزیران باید کمتر ۱۱۸ رای عدم اعتماد می‌گرفتند تا در سمتش باقی می‌ماندند.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان از رئیس جمهوری این کشور خواست که برای وزارت معارف و ترانسپورت نامزدهای جدید معرفی کند.

این سه وزیر قرار بود امروز (یکشنبه ۲۳ عقرب/آبان) به دلیل "عدم مصرف بودجه" در مجلس نمایندگان حضور یابند، اما در زمان تعیین شده در مجلس حاضر نشدند و مجلس در غیبت آنان را استیضاح کردند.

بعد از چندین ساعت بحث داغ و تنش آلود، نمایندگان مجلس در نهایت به وزیرانی که باید در جلسه استیضاح حاضر می‌شدند تا یک ساعت دیگر از ۱۱:۳۲ به وقت محلی وقت دادند تا در مجلس حضور یابند. ولی با ختم زمان معین شده از وزیران خبری نشد.

نمایندگان تصمیم گرفتند که با عدم حضور وزیران کابینه به صورت غیابی رای‌گیری و درباره ادامه کار آنان در وزارت خانه‌های مربوطه‌شان تصمیم بگیرند.

اختلافات

دیروز(شنبه ۲۲ عقرب/ آبان) مجلس نمایندگان صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه، نسرین اوریاخیل، وزیر کار و امور اجتماعی و محمود بلیغ، وزیر فواید عامه را روز استیضاح و به آنها رای عدم اعتماد داد.

دلیل استیضاح این وزیران مصرف کمتر از ۷۰ درصد بودجه، تخطی قانونی و عدم باز پرداخت پول پیش پرداخت که در نزد آنها است، عنوان شده‌است.

این تصمیم دولت باعث نگرانی مقام‌های حکومت وحدت ملی شد و شب گذشته ارگ ریاست جمهوری این اقدام مجلس را "غیر موجه" خواند.

وزیر دولت در امور پارلمانی نیز با ارسال نامه‌ای به مجلس نمایندگان خواستار تاخیر در روند استیضاح وزیران کابینه دولت وحدت ملی شده‌ است.

این مکتوب خشم نمایندگان را بر انگیخته و آنان در جلسه امروز مدعی شدند که دولت به صورت آشکار استقلال مجلس نمایندگان را زیر سئوال برده و به تصمیم آن احترام نمی‌گذارد.

دیشب محمد اشرف غنی، روسای کمیته های مجلس نمایندگان را به ارگ ریاست جمهوری دعوت و خواستار خویشتن‌داری مجلس در روند استیضاح وزیرانش شده بود.

امروز نیز شماری از نمایندگان اعلام کردند که روند استیضاح به دلیل وضعیت بحرانی کشور به تاخیر افتد.

شماری از نمایندگان در جلسه امروز هیات اداری مجلس نمایندگان را متهم کردند که در جلسه دیشب با رئیس جمهوری افغانستان معامله کرده‌اند.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان هر نوع معامله را رد کرد و گفت: "سوگند یاد می‌کنم که سرسوزنی معامله در کار نبوده است."

او افزود که دیدار او با رئیس جمهوری به دلیل حفظ استقلال و اتوریته (اقتدار) مجلس نمایندگان بوده است.

غنی: درصدد تقابل با مجلس نمایندگان نیستیم

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی گفته بود که انتظار حکومت این است که روند استیضاح وزرا به تعویق افتد.

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری‌اسلامی افغانستان، شب گذشته با هیات اداری، روسای کمیسیون‌ها و گروه‌های پارلمانی مجلس نمایندگان در ارگ دیدار کرده بود.

براساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری که امروز (یشکنبه ۲۳ عقرب) به رسانه‌ها ارسال شده، آقای غنی و عبدالله عبدالله، رئیس‌اجرائی دولت وحدت ملی، در این جلسه گفته بودند که حکومت وحدت ملی متعهد به اصل آوردن اصلاحات و حسابدهی شفاف است و به اصل تفکیک قوا احترام قائل است.

آقای غنی گفته بود که انتظار حکومت این است که روند استیضاح وزرا به تعویق افتد.

او گفته بود که حداقل صد کشور جهان مشکل مصرف بودجه دارند که از این میان شماری اندک توانسته‌اند مشکل مصرف بودجه شانرا حل کنند، اما حکومت گام‌های عمده در راستای تطبیق بودجه و بهبود سیستم مالی و بودجوی کشور برداشته است ومصرف بودجه در سال ۱۳۹۵ به مراتب بهبود یافته‌است.

آقای غنی گفته بود که درصدد تقابل با مجلس نمایندگان نیست در دو سال گذشته ۳۰ نشست مشترک و مشورتی را با شورای ملی برگزار کرده است.

در این دیدار آقای عبدالله نیز گفته بود که سال ۱۳۹۴ سال دشوار بود و افغانستان در حالت خاص به‌سر می‌برد.

رئیس‌اجرائی افزوده بود: "نگرانی ما این است که تصمیم شما مبنی بر استیضاح وزرا سبب کُندی بیشتر در مصرف بودجه گردد، اگر راه‌حل مناسب برای بیرون‌رفت از چالش‌ها سنجیده شود، می‌تواند از بروز مشکلات به‌شکل بهتر آن جلوگیری کند."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط