حکومت افغانستان از دادگاه عالی خواهان تفسیر در رابطه به استیضاح وزیران شد

ارگ
Image caption حکومت افغانستان از دادگاه عالی خواهان تفسیر در رابطه به استیضاح وزیران شده است

حکومت افغانستان اعلام کرده که در مورد استیضاح وزیران از دادگاه عالی خواهان تفسیر شده است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوکش نوشته که سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور گفته است که حکومت از دادگاه عالی افغانستان خواهان تفسیر در رابطه با استیضاح وزیران کابینه شده است.

مجلس نمایندگان افغانستان در دو روز گذشته شش وزیر کابینه را استیضاح و ۵ نفرشان را سلب صلاحیت کرد.

در روز اول این استیضاح، وزرای امور خارجه، کار و امور اجتماعی و فواید عامه پس از پاسخ دادن به سوالات وکلای مجلس، سلب صلاحیت شدند.

در روز دوم استیضاح، وزرای فراخوانده در مجلس حاضر نشدند و مجلس در غیاب آنها رای گیری کرد و در نتیجه وزرای ترانسپورت و آموزش و پرورش سلب صلاحیت شدند و وزیر مالیه (دارایی) در پستش باقی ماند.

قرار است که تا آخر هفته جاری ۱۱ وزیر دیگر نیز استیضاح شوند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که مجلس به جای همکاری متاسفانه روحیه تقابل را در پیش گرفته است.

او ازمجلس خواست که به تقاضای حکومت مبنی بر تعویق روند استیضاح توجه کند.

پس از پایان روز اول استیضاح ارگ ریاست جمهوری، استیضاح گروهی وزیران را موجه ندانست و رئیس جمهور تا دیرهنگام شب با نمایندگان دیدار داشت.

دولت گفته به جای استیضاح گروهی، دولت می‌تواند یک بحث سازنده را با نمایندگان و گروه‌های پارلمانی آغاز کند.

اما درخواست مکرر دولت برای تعویق روند استیضاح، خشم نمایندگان را بر انگیخته و آنان مدعی شدند که دولت به صورت آشکار استقلال مجلس نمایندگان را زیر سئوال برده و به تصمیم آن احترام نمی‌گذارد.

دلیل استیضاح این وزیران مصرف کمتر از ۷۰ درصد بودجه، تخطی قانونی و عدم باز پرداخت پول پیش پرداخت که در نزد آنها است، عنوان شده‌است.

Image caption از راست به چپ صلاح الدین ربانی وزیر خارجه، نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور اجتماعی و محمود بلیغ وزیر فواید در روز اول اسیتضاح از سوی مجلس سلب صلاحیت شدند
Image caption از چب به راست اسدالله حنیف بلخی وزیر آموزش و پرورش، اکلیل حکیمی وزیر مالیه و محمدالله بتاش وزیر ترانسپورت روز گذشته استیضاح شدند

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط