غنی: رهبر گروه طالبان در فهرست سیاه سازمان ملل درج شود

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی گفته که مواد مخدر و معادن از منابع تمویل گروه‌های تروریستی به حساب می‌آیند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواستار درج نام ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان و دیگر "تروریستان" در فهرست سیاه سازمان ملل شد.

براساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آقای غنی روز یکشنبه (۲۳ عقرب/ آبان) با هیات کمیته تحریم‌های سازمان ملل دیدار کرده ‌است.

جرارد وان بوهیمن، رئیس هیات سازمان ملل به آقای غنی گفته که این نهاد می‌خواهد در روند صلح افغانستان و همچنین کنترل سیستم بانکی و پولی که از طریق آن "تروریستان" حمایت مالی می‌شوند، با دولت افغانستان همکاری کند.

او همچنین درباره اضافه کردن نام رهبر گروه طالبان درفهرست تحریم‌های سازمان ملل گفته که پیشنهاد کابل را در این زمینه در نظر دارد.

صلح با حزب اسلامی از موضوعات دیگری بوده که دو طرف در زمینه تبادل نظر کرده‌اند.

آقای غنی به هیات سازمان ملل گفته که اقتصاد جرمی باعث تمویل "تروریستان" می‌شود و عمده ترین منبع آن مواد مخدر است که باید تمام مراحل کشت، تولید، قاچاق و فروش آن در نظر گرفته شود.

رئیس جمهوری افغانستان دومین منبع درآمدزا برای "تروریستان" را استخراج غیر قانونی معادن دانسته و گفته که حکومت وحدت ملی قراردادهای جدید را در مدت دو سال گذشته متوقف کرده تا در این راستا ظرفیت مدیریتی ایجاد شود.

او گفته است که در حال حاضر حدود ۳۰ گروه تروریستی در افغانستان و منطقه فعال هستند که برای منطقه و جهان تهدید جدی را متوجه ساخته‌اند که برای مبارزه با این پدیده یک استراتژی و برنامه میان مدت ضرورت است.

رئیس جمهوری افغانستان گفته که باید در مقابل بعضی از کشورها که به دادن پناهگاه‌های امن به تروریستان و تجهیز آنان مبادرت می‌ورزند، موقف واضح اتخاذ شود و روی ابعاد مختلف اینکه چگونه پول سیاه به سفید تبدیل می‌شود و بالاخره به تروریستان می‌رسد، نیز کار صورت گیرد.

حق نشر عکس .
Image caption ملاهبت الله بعد از کشته شدن ملااختر محمد منصور به عنوان رهبر گروه طالبان انتخاب شد

مطالب مرتبط